Papa këtë javë do të japë një bekim të jashtëzakonshëm “Urbi et Orbi”…

0

Papa Françesku tha të dielën se këtë javë do të japë një bekim të jashtëzakonshëm “Urbi et Orbi” (në qytet dhe botë), normalisht që jepet vetëm në Krishtlindje dhe Pashkë, dhe bëri thirrje për lutje në mbarë botën për t’iu përgjigjur krizës së koronavirusit.

Papa Françesku bëri njoftimin e befasishëm në mesazhin e tij të përjavshëm Angelus, të cilin ai po e transmetonte nga Vatikani përmes internetit dhe televizionit në vend të përpara turmave në Sheshin e Shën Pjetrit.

Vendimi i tij për të bërë një përjashtim dhe për të dhënë një bekim të veçantë “Urbi et Orbi” nënvizoi peshën e situatës në të gjithë botën, por veçanërisht në Itali, e cila ka kapërcyer Kinën si vendi më i goditur nga shpërthimi i virusit.

Papa tha që të premten në mbrëmje se ai do të jepte bekimin e jashtëzakonshëm nga një Sheshi i zbrazët i Shën Pjetrit. Sheshi, i cili është pjesë e Vatikanit, është mbyllur si pjesë e një bllokimi në Itali për të provuar të përmbajë përhapjen e virusit.

Katolikët që marrin bekimin, qoftë personalisht ose përmes mediave, në kushte të caktuara mund të marrin një kënaqësi të veçantë. Një kënaqësi është falja e dënimit për mëkatet.

Të Shtunën Italia regjistroi një rritje të vdekjeve nga koronavirusët me gati 800, duke marrë numrin e vdekjeve në vend në afro 5000.

Françesku gjithashtu u bëri thirrje të gjithë të krishterëve në mbarë botën të ndalen në mesditën e orës italiane të Mërkurën të luten “Ati ynë” së bashku.

“Ne duam t’i përgjigjemi pandemisë së virusit me universalitetin e lutjes, dhembshurisë, butësisë”, tha ai nga biblioteka e papës. “Le të mbetemi të bashkuar”.

Në përpjekjen e saj të fundit të dëshpëruar për të ndaluar epideminë, qeveria italiane urdhëroi që të gjitha bizneset të mbyllen deri më 3 prill, me përjashtim të atyre thelbësore për të ruajtur zinxhirin e furnizimit të vendit.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.