Pandemia që po mbyll kufijtë nëpër botë

0

Anulime fluturimesh dhe udhëtarë të ngelur në aeroporte, porte dhe stacione treni, kilometra kamionë të parkuar në vendkalimet kufitare, kjo ishte fotografia e djeshme në shumë pjesë të botës, pasi qeveritë po i mbyllin kufijtë e tyre njëra pas tjetrës, duke u përpjekur për frenimin e pandemisë koronavirus. Përhapja e pandemisë tejkaloi 200,000 të prekur dje dhe numri i vdekjeve në 8.200, me vdekje në të gjithë Europën duke tejkaluar ato të Kinës. Një tregues i frikës së përhapur është fakti që Angela Merkel ndjeu dje nevojën për t’ju bashkuar masave si kolegët e saj, diçka që ndodhi për herë të parë në 14 vitet e saj si kancelare, me përjashtim të mesazheve të vendosura për vitin e ri.

BE dje vendosi kufizime drastike për ardhjet e të huajve, siç kishte njoftuar Komisioni të martën. Në Britani, Boris Johnson ka njoftuar se shkollat ​​do të mbyllen nesër, e premte, diçka që qeveritë lokale në Skoci dhe Uells kanë vendosur tashmë. Ndërsa rastet tejkaluan 2.620, duke shënuar një rritje të madhe, Kryeministri Britanik është i detyruar të braktisë strategjinë e tij shumë më elastike se të gjitha vendet e tjera të Evropës. Jashtë kontrollit mbetet situata në Itali, ku më shumë se 2.500 viktima (475 në 24 orët e fundit) janë në zi, ndërsa në Spanjë numri i vdekjeve ka tejkaluar 620.

Në SH.B.A., New York Times ka zbuluar një plan të veprimit koronavirusit të panjohur, deri dje, të hartuar nga autoritetet, i cili bëri që Presidenti Trump të shpallte vendin një gjendje të jashtëzakonshme. Plani vlerëson se pandemia do të zgjasë për rreth 18 muaj, me shpërthime dhe recesione të alternuara, paralajmërim për rreziqet e mungesës së specieve themelore dhe shembjen e infrastrukturës. Dje, presidenti amerikan mbylli kufirin me Kanadanë dhe tha që ai do të përdorë një ligj të veçantë që daton nga Lufta Koreane për t’i mundësuar atij të imponojë industri të sektorit privat në baza kombëtare. Ndjenja e tij është se të rinjtë janë seriozisht të rezikuar nga virusi.

Shpresohet për një armë farmaceutike

Shpresa për zbulimin e shpejtë të mjekimeve kundër pandemisë krijon rezultatet e dy ekipeve kërkimore. Në Kinë, një zyrtar në Institutin e Shkencës dhe Teknologjisë Zhang Shinmin tha se ilaçi japonez kundër gripit Avigan po provon se është efektiv kundër koronavirusit të ri. Një studim klinik i 340 pacientëve në Wuhan dhe Shenzhen tregoi se përdorimi i ilaçit rezultoi në “neutralizim të virusit brenda katër ditëve të administrimit të mjekimit.” Përveç kësaj, u bë e njohur që ekipi i Profesorit të famshëm Francez të Mjekësisë dhe drejtorit të Institutit Mesdhetar të Sëmundjeve Infektive të Marsejës, Didier Raoult, përdori një regjim ilaçesh që arritën të mohojnë virusin në 90% të pacientëve të testuar.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.