Palestinezët protestojnë kundër normalizimit të marrdhënieve Bahrein-Izrael

0

Palestinezët në Gaza kanë djegur fotografi të udhëheqësve izraelitë, amerikanë, Bahrainit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe të shtunën në protestë për lëvizjet e dy vendeve të Gjirit për normalizimin e lidhjeve me Izraelin.

Bahreini të premten u bashkua me Emiratet e Bashkuara Arabe në rënien dakord për normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin.

Protesta e Gazës, e ndjekur nga disa dhjetra protestues, u organizua nga grupi islamik në pushtet Hamas.

“Ne duhet të luftojmë virusin e normalizimit dhe të bllokojmë të gjitha rrugët e tij para se të ketë sukses, për të parandaluar përhapjen e tij”, tha zyrtari i Hamasit Maher al-Holy.

Demonstruesit i vunë flakën fotografive të Presidentit të SHBA Donald Trump, Kryeministrit Izraelit Benjamin Netanyahu, Mbretit të Bahreinit Hamad bin Isa Al Khalifa dhe Princit të Kurorës Abu Dhabi të Emirateve të Bashkuara Arabe Sheik Mohammed bin Zayed al-Nayhan.

Ndërsa Shtetet e Bashkuara, Izraeli, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini i përshëndesin lëvizjet diplomatike si një hap i madh drejt paqes dhe stabilitetit në Lindjen e Mesme, palestinezët e shohin atë si një tradhti.

Ata kanë frikë nga dobësimi i pozicionit pan-arab që kërkon tërheqjen e Izraelit nga territori i okupuar dhe pranimin e shtetit palestinez në këmbim të marrëdhënieve normale me vendet arabe.

Pavarësisht nga përçarja e thellë politike që fillon në 2007, Presidenti Palestinez Mahmoud Abbas, Autoriteti Palestinez i të cilit është kufizuar në sundimin në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli dhe rivalët e tij të Hamasit kanë qenë të bashkuar kundër lëvizjes së shteteve të Gjirit.

Në Bregun Perëndimor, Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës Çlirimtare të Palestinës, Saeb Erekat, tha se shtytja diplomatike nuk do të arrijë paqen nëse konflikti prej dekadash izraelito-palestinez nuk zgjidhet më parë.

“Marrëveshja Bahraini, Israel, American për normalizimin e marrëdhënieve tani është pjesë e një pakete më të madhe në rajon, nuk ka të bëjë me paqen, nuk ka të bëjë me marrëdhëniet midis vendeve. Ne jemi dëshmitarë të një aleance, një aleancë ushtarake që po krijohet në rajon, ”tha Erekat për Reuters.

Irani ndërkohë tha të shtunën se lëvizja e Bahreinit do të thoshte se do të ishte bashkëpunëtor në politikat izraelite që kërcënonin sigurinë rajonale, njoftoi TV shtetëror iranian.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.