Organizata Botërore e Shëndetësisë sulmohet nga hakerat…

0

Hakerët u përpoqën të hyjnë në Organizatën Botërore të Shëndetit në fillim të këtij muaji, burimet i thanë Reuters, që një zyrtar i lartë i agjencisë tha se ishte një rritje më se dy herë më shumë në sulmet kibernetike.

Zyrtari Kryesor i Sigurimit të Informacionit, Flavio Aggio tha se identiteti i hakerave ishte i paqartë dhe përpjekja ishte e pasuksesshme. Por ai paralajmëroi se përpjekjet e hakerimit kundër agjencisë dhe partnerëve të saj janë rritur pasi luftojnë për të përmirësuar koronavirusin, i cili ka vrarë më shumë se 15,000 në të gjithë botën.

Përpjekja për ndërhyrjen në serverat e OBSH u njoftua për herë të parë nga Alexander Urbelis, një ekspert i sigurisë në internet dhe avokat i Grupit Ligjor të Blackstone me qendër në New York, i cili gjurmon aktivitetin e dyshimtë për regjistrimin e domenit të internetit.

“Kuptova shumë shpejt se ky ishte një sulm i drejtpërdrejtë ndaj Organizatës Botërore të Shëndetit në mes të një pandemie,” tha ai.

Urbelis tha se ai nuk e di se kush ishte përgjegjës, por dy burime të tjera të informuar në lidhje me këtë çështje thanë se ata dyshuan një grup të avancuar të hakerave të njohur si DarkHotel, i cili ka kryer operacione të spiunazhit kibernetik që nga viti 2007.

Mesazhet e dërguara në adresat e postës elektronike të mirëmbajtura nga hakerat nuk u kthyen.

Kur u pyet nga Reuters në lidhje me incidentin, Aggio i OBSH-së konfirmoi që faqja e zbuluar nga Urbelis ishte përdorur në një përpjekje për të vjedhur fjalëkalime nga shumë punonjës të agjencisë.

“Ka pasur një rritje të madhe në shënjestrimin e OBSH-së dhe incidenteve të tjera të sigurisë në internet,” tha Aggio në një intervistë telefonike. “Nuk ka numër të vështirë, por përpjekje të tilla kompromisi kundër nesh dhe përdorimi i imperserimeve (OBSH) për të synuar të tjerët .”

OBSH publikoi një njoftim muajin e kaluar që paralajmëroi se hakerat po përpiqen për të vjedhur nga agjensia, para dhe informacione të ndjeshme nga publiku.

Dhe zyrtarët qeveritarë në Shtetet e Bashkuara, Britania dhe gjetkë kanë lëshuar paralajmërime për sigurinë në internet.

Motivet në rastin e identifikuar nga Reuters nuk janë të qarta. Agjensitë e Kombeve të Bashkuara, OBSH midis tyre, janë në shënjestër e rregullt nga fushatat dixhitale të spiunazhit dhe Aggio tha se ai nuk e di se kush saktësisht hakerat që sulmuan organizatën.

Firmat e sigurimit të kibernetikës përfshirë Bitdefender në Rumani dhe Kaspersky me qendër në Moskë thanë se ata kanë gjurmuar shumë nga operacionet e DarkHotel në Azinë Lindore – një zonë që është prekur veçanërisht nga koronavirusi. Objektivat specifikë kanë përfshirë punonjësit e qeverisë dhe drejtuesit e biznesit në vende të tilla si Kina, Koreja e Veriut, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara.

Costin Raiu, kreu i kërkimit dhe analizës globale në Kaspersky, nuk mund të konfirmojë që DarkHotel ishte përgjegjës për sulmin e OBSH-së, por tha se e njëjta infrastrukturë me qëllim të keq u përdor për të synuar organizatat e tjera shëndetësore dhe humanitare në javët e fundit.

“Në raste si kjo, çdo informacion në lidhje me kurat, testet ose vaksinat në lidhje me koronavirusin do të ishte i paçmuar dhe përparësia e çdo organizate inteligjence të një vendi të prekur,” tha ai.

Zyrtarë dhe ekspertë të sigurisë në internet kanë paralajmëruar se hakerat e të gjitha shteteve janë duke kërkuar të përfitojnë nga shqetësimi ndërkombëtar për përhapjen e koronavirusit.

Urbelis tha që ai ka gjurmuar me mijëra faqe në internet me temë koronavirus që janë krijuar çdo ditë, shumë prej tyre dukshëm me qëllim të keq.

“Ende është rreth 2,000 sulme në ditë,” tha ai. “Unë kurrë nuk kam parë diçka të tillë.”

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.