OBSH ka shpallur pandeminë, Coronavirusi, 125.081 raste dhe 4590 vdekje në të gjithë botën

0

Sot Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka shpallur një ‘pandemi’, me shumicën e vendeve që rritin masat e saj të kontrollit. Vende të tilla si Italia, Irani, Spanja, SH.B.A. janë duke ndërmarrë një veprim drastik.

Italia është për ditën e dytë radhazi në karantinë. Garda Kombëtare ka dalë në rrugët e zonës së Nju Jorkut. Uashingtoni madje po mendon të ndalojë udhëtarët që vijnë nga Evropa.

Spanja urdhëron menjëherë të mbyllen të gjitha muzetë dhe qendrat arsimore nuk do të punojënë për 15 ditët e ardhshme.

Në Kinë, numri i rasteve të reja është ende në rënie, me vdekje të tjera të regjistruara.

Numrat flasin vetë, 125.081 raste dhe 4590 vdekje në të gjithë botën . Sot e Mërkurë 11 Mars kemi pasur 6.157 raste të reja dhe 316 vdekje shtesë.

Vendet që preken më shumë

2,313 raste të reja dhe 196 vdekje shtesë u shtuan sot në Itali. Numri i përgjithshëm i çështjeve është 12.462 dhe numri i të vdekurve është 827.

Irani sot kishte 958 raste dhe 63 të tjerë vdekje. Numri i përgjithshëm i çështjeve është 9,000 dhe numri i të vdekurve është 354.

Kina kishte 36 raste të tjera dhe 22 të tjerë të vdekur. Numri i përgjithshëm i çështjeve aktive është 16.021. 61.611 janë rikuperuar dhe numri i të vdekurve është 3,158.

Në Spanjë, kishte 527 raste të reja dhe 18 vdekje të tjera.

Shtetet e Bashkuara kishin 115 raste të reja dhe 1 të vdekur. Numri i rasteve është 1.109 dhe numri i të vdekurve është 31.

Korea e Veriut mund të ketë pasur 242 shpërthime të reja por nuk kishte të vdekur. Numri i përgjithshëm i rasteve është 7.755 dhe 60 vdekje në total.

https://www.worldometers.info/

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.