Numri i vdekjeve nga koronavirusi në Itali vazhdon të rritet…

0

Numri i vdekjeve nga një shpërthim i koronavirusit në Itali kaloi 10,000 të prekur të shtunën, një shifër që bën zgjatjen bllokimit kombëtar pothuajse të sigurt.

Zyrtarët thanë që 889 njerëz të tjerë vdiqën në 24 orët e mëparshme, dita e dytë më e lartë që nga shfaqja e epidemisë më 21 shkurt, dhe se vdekjet totale arritën në 10.023.

Rastet e konfirmuara u rritën me rreth 6.000 duke e çuar numrin në 92.472, numri i dytë më i madh i rasteve pas Shteteve të Bashkuara.

Zyrtarët thanë që numrat do të ishin më të këqia pa ndonjë bllokim kombëtar.

“Pa këto masa, ne do të shohim një numër shumë më të madh dhe shërbimi ynë shëndetësor do të ishte në një gjendje shumë më dramatike. Do të ishim në një situatë të paqëndrueshme, “tha Angelo Borelli, kreu i Mbrojtjes Civile që lexon numrat çdo ditë për mediat dhe për një Itali të shqetësuar.

Italia, vendi i parë perëndimor që vendosi kufizime të ashpra të lëvizjes pasi zbuloi shpërthimin pesë javë më parë, që atëherë i ka forcuar ato gjithnjë e më shumë dhe shpreson që ato të lehtësohen nga e premtja e ardhshme po veniten shpejt.

“Ka elementë që na bëjnë të besojmë se të gjitha skadimet e provizionit të 3 Prillit do të duhet të shtyhen,” i tha ministri i industrisë Stefano Patuanelli për transmetuesin italian Rai.

Rajoni i Lombardisë, i cili ka rastet më të shumta të infektimit, regjistroi 542 vdekje të reja, duke e çuar atë në 5,944.

Kryeministri Giuseppe Conte i ka kërkuar Bashkimit Evropian të fillojë një “lidhje rimëkëmbjeje” për të ndihmuar në financimin e përgjigjes ndaj shpërthimit të koronavirusit, duke thënë se dështimi për të trajtuar urgjencën do të ishte një “gabim tragjik” për bllokun.

Në një intervistë me të përditshmen italiane Il Sole 24 Ore të shtunën, Conte tha se ishte i nevojshëm një instrument i përbashkët borxhi për të kryesuar një plan evropian të rimëkëmbjes dhe riinvestimit për të mbështetur ekonominë e të gjithë zonës.

Ministrja e Arsimit Lucia Azzolina ka thënë tashmë që mbyllja e shkollave dhe universiteteve, e cila filloi më 5 mars, do të duhej të zgjerohej më 3 prill.

Ministri i Italisë për rajonet jugore shprehu shqetësime për tensionet e mundshme sociale dhe trazirat civile në zona më të varfëra nëse, siç pritej, epidemia lëviz në jug.

“Kam frikë se shqetësimet që janë duke prekur pjesë të mëdha të popullatës mbi shëndetin, të ardhurat dhe të ardhmen, me vazhdimin e krizës, do të shndërrohen në zemërim dhe urrejtje”, tha ministri Giuseppe Provenzano për gazetën La Repubblica të shtunën.

Michele Emiliano, guvernatori i rajonit jugor Puglia, minimizoi frikën e trazirave civile në jug, por tha se bllokimi mund të duhet të zgjatet deri në mes të majit.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.