Nuk ka akoma dakortësi në Maqedoninë e Veriut për datën e zgjedhjeve

0

Takimi i radhës midis drejtuesve të shtatë partive më të mëdha në Maqedoninë Veriore për të vendosur për datën e zgjedhjeve parlamentare përfundoi pa rezultat.

Vihet re se data për këto zgjedhje fillimisht ishte caktuar për 12 Prill, por u shty për një kohë të pacaktuar për shkak të pandemisë së koronavirusit

Në mbledhjen e sotme, liderët politikë të vendit, nën kujdesin e Presidentit Stevo Pendarovsky, shprehën pikëpamje të ndryshme për kohën e zgjedhjeve.

Kreu i Partisë Social Demokrate në pushtet, Zoran Zaef, bëri thirrje që zgjedhjet të mbahen në 21 qershor, duke thënë se vendi duhet të ketë një qeveri të plotë të legjitimuar që do të menaxhonte në mënyrë efektive situatën ekonomike dhe sociale të shkaktuar nga efektet. të pandemisë.

Nga ana e tij, udhëheqësi i partisë kryesore të opozitës, VMRO-ДПМНЕ, Christian Mitskowski, tha që propozimi i partisë së tij ishte që zgjedhjet të mbaheshin në fund të gushtit dhe fillimit të shtatorit, pasi pasojat e koronavirusit priten të stabilizohen deri në atë kohë dhe votuesit do të jenë në gjendje të shkojnë në votime me siguri më të madhe.

Zoran Zaef tha në një prononcim pas mbledhjes së sotme të liderëve politikë se mundësia e mbajtjes së zgjedhjeve në 21 qershor mund të konsiderohet, edhe pa pjesëmarrjen e opozitës, dhe akuzoi VMRO-ДПМНЕ se kërkon të zgjasë sistemin e kujdesit shëndetësor dhe krizën ekonomike, me qëllim që të shkaktojë një krizë politike në vend.

Udhëheqësi i partisë shqiptare në pushtet në Maqedoninë e Veriut, BDI, Ali Ahmeti, ka bërë thirrje që zgjedhjet të mbahen në fillim të korrikut, ndërsa lideri i Aleancës për opozitën për shqiptarët tha që ato duhet të caktohen për në fund të korrikut.

Sipas analistëve politikë në Shkup, Zoran Zaef po kërkon të mbajë zgjedhjet sa më shpejt që të jetë e mundur në mënyrë që të përfitojë nga hyrja e Maqedonisë në NATO dhe vendimi i Këshillit Evropian për të filluar bisedimet e pranimit me Shkupin, por edhe për të shfrytëzuar ato.

Në këtë kontekst, partia qeverisëse e Zaefit hedh poshtë mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve më vonë, në mënyrë që të mos përballet me një valë të dytë të mundshme të përhapjes së pandemisë, por edhe përkeqësimit të situatës ekonomike të vendit.

Nga ana e saj, opozita VMRO-ДПМНЕ dëshiron që zgjedhjet të zhvillohen në vjeshtë, kur efektet e krizës ekonomike pritet të ndjehen dhe “shfrytëzohen” në këtë mënyrë kundërshtitë sociale ndaj qeverisë që mund të shfaqen pas verës.

Kujtohet se parlamenti i Maqedonisë Veriore u shpërnda në mes të shkurtit dhe fillimisht u caktua (para shpërthimit të pandemisë) 12 prilli si datë për zgjedhjet e parakohshme, tetë muaj para përfundimit të mandatit katërvjeçar.

Që nga fillimi i janarit, “frenat” e vendit janë marrë nga qeveria e përkohshme, e kryesuar nga Oliver Spasovski, i cili vjen nga Partia Socialdemokrate e Zoran Zaefit.

Javën e kaluar, Presidenti i Maqedonisë Veriore zgjati gjendjen e jashtëzakonshme në vend deri në fund të muajit.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.