Norvegjia ekstradon predikuesin xhihadist Mullah Krekar në Itali

0

Një klerik fundamentalist irakian është ekstraduar në Itali nga Norvegjia, megjithë shqetësimet për koronavirusin.

Mullah Krekar, emri i vërtetë Najmaddin Faraj Ahmad, konsiderohet një terrorist nga KB dhe SH.B.A.

Në korrik 2019 ai u dënua nga një gjykatë italiane për udhëheqjen e një grupi xhihadist.

Avokatët e tij sfiduan ekstradimin e tij, duke përmendur pandeminë e koronavirusit.

Italia është vendi që preket më keq nga shpërthimi. Ajo ka raportuar më shumë se 7.500 vdekje.

Norvegjia ka regjistruar 3,250 raste të konfirmuara dhe 14 vdekje.

Kush është Mulla Krekar?

Predikuesi 63 vjeçar iraken kurd erdhi në Norvegji si refugjat në 1991.

Ai ishte themeluesi i grupit të padobishëm islamik Ansar al-Islam, megjithëse që atëherë është distancuar nga grupi.

Norvegjia është përpjekur ta ekstradojë atë për vite me rradhë, duke e gjykuar atë si një kërcënim për sigurinë kombëtare që nga viti 2007. Por sipas ligjit Norvegjez do të ishte e paligjshme ekstradimi i tij në Irak – pavarësisht kërkesave të përsëritura nga autoritetet kurde – sepse ai mund të përballet me dënimin me vdekje .

Vitin e kaluar, një gjykatë italiane e dënoi atë me 12 vjet pas hekurave për udhëheqjen e rrjetit Rawti Shax, një lëvizje kurde tani e shpërndarë që dyshohet se ka lidhje me grupin e Shtetit Islamik dhe mendohet se kishte planifikuar sulme në vendet perëndimore.

Krekar më parë i ka quajtur akuzat “false”.

Cfare ndodhi?

Të enjten, Ministrja Norvegjeze e Drejtësisë Monia Maeland u tha gazetarëve se ai ishte ekstraduar në vend.

“Neve na janë dhënë garanci se ai do të marrë ndihmën që ai duhet të ketë”, u tha ajo gazetarëve.

Por avokati i Krekar, Brynjar Meiling, tha se autoritetet madje nuk e kishin lejuar klientin e tij tu jepte lamtumirë familjes së tij.

Krekar është në rrezik të veçantë nga koronavirusi për shkak të diabetit dhe presionit të lartë të gjakut, tha avokati i tij. Z. Meiling e quajti atë një “ditë turpi” për Norvegjinë.

Krekar nuk mban nënshtetësi norvegjeze, ndryshe nga gruaja e tij dhe katër fëmijët.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.