Një njeri që planifikonte të bombardonte spitalin në Misuri është vrarë, thotë FBI

0

Një burrë i dyshuar për planifikimin e sulmit në një spital që trajtonte rastet e koronavirusit në shtetin amerikan të Misurit vdiq pas një shkëmbimi zjarri me FBI, thonë zyrtarët.

Përballja ndodhi ndërsa agjentët u përpoqën të arrestojnë 36-vjeçarin në qytetin e Belton si pjesë e një hetimi të terrorizmit në familje, tha FBI.

Zyrtarët thanë se burri ishte i motivuar nga besimet raciste dhe antiqeveritare.

Ai gjoja kishte konsideruar një sërë objektivash përpara se të vendoseshin në spital për shkak të shpërthimit aktual.

I dyshuari, i identifikuar nga autoritetet si Timothy R Wilson, kishte qenë nën mbikëqyrje për muaj të tërë, gjë që zbuloi se ai ishte një “ekstremist potencialisht i dhunshëm”, i cili kishte shprehur urrejtje racore dhe fetare, tha FBI në një deklaratë.

Wilson më parë kishte menduar të sulmonte një shkollë me një numër të madh studentësh me ngjyrë, një xhami dhe një sinagogë, sipas FBI.

Ai thuhet se vendosi të shënjestrojë spitalin e paidentifikuar pasi autoritetet në Belton, të vendosura në zonën e qytetit Kansas, u thanë banorëve që të qëndronin në shtëpi në një përpjekje për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

“Wilson konsideroi caqe të ndryshme dhe përfundimisht u vendos në një spital të zonës në përpjekje për të dëmtuar shumë njerëz, duke synuar një strukturë që po ofron kujdes mjekësor kritik në mjedisin e sotëm”, ​​shtoi deklarata, pa identifikuar objektin.

I dyshuari kishte ndërmarrë “hapat e nevojshëm për të marrë materiale të nevojshme për ndërtimin e një pajisje eksplozive”, sipas FBI.

Të shtënat ndodhën kur agjentët ishin përgatitur për të arrestuar Wilson, i cili ishte i armatosur, dhe ai u përpoq të merrte atë që besohet të ishte një pajisje shpërthyese, tha agjensia.

Pas konfrontimit ai u dërgua në një spital, ku u shpall e vdekur.

Sipas departamentit të shëndetit të Misurit, shteti kishte 356 raste të konfirmuara të Covid-19 – sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi, që nga e mërkura. Tetë njerëz kanë vdekur atje prej saj.

Në të gjithë SHBA, ka pasur më shumë se 1.000 vdekje të shkaktuara nga virusi dhe afro 70,000 infeksione të konfirmuara.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.