Një në pesë banorë të Stokholmit mund të kenë zhvilluar antitrupa

0

Suedia, e cila ndryshon nga vendet e tjera për shkak të taktikës më të butë dhe më të diskutueshme që ka miratuar kundër pandemisë së re , njoftoi sot se më shumë se 1 nga 5 banorë të Stokholmit mund të ketë zhvilluar antitrupa kundër virusit.

I pyetur në lidhje me një studim të kryer nga Autoriteti Shëndetësor Publik Suedez, krye-epidemiologu Anders Tegnell tha se ai besonte se “pak më shumë se 20%” e banorëve të Stokholmit ndoshta kishin prekur deri më sot me sëmundjen Covid-19.

Hetimi i vazhdueshëm tregon se 7.3% e një kampioni të njerëzve të zgjedhur rastësisht në kryeqytetin Suedez, zona më e prekur në vend, kishin zhvilluar antitrupa kur ekzaminuan në javën e fundit të prillit.

“Numrat pasqyrojnë gjendjen e epidemisë në fillim të prillit, pasi duhen disa javë përpara se sistemi imunitar të zhvillojë antitrupa,” shpjegon Autoriteti, i cili analizoi më shumë se 1.100 teste.

Në pjesë të tjera të vendit, numri i njerëzve që zhvilluan antitrupa ishte më i ulët, në vetëm 4.2% në jug dhe 3.7% në zonën përreth Gothenburg (jugperëndim).

Rezultatet tregojnë se përhapja e virusit ishte më e lartë te qytetarët e moshës 20-64 vjeç sesa ata mbi 65 vjeç, me 6.7% dhe 2.7% që zhvillojnë përkatësisht antitrupa.

Në të rinjtë e moshës 19 vjeç dhe më pak, rreth 4.7% zhvilluan antitrupa, gjë që tregon, sipas Tegnel, “ato që ne themi gjithmonë, që nuk shohim në këtë grup një përhapje të konsiderueshme” të virusit.

Suedia ka 31.523 raste të reja të sëmundjes së koronavirusit dhe 3.831 raste vdekje.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.