Një këshilltar i fushatës së Trump është deklaruar fajtor sepse ka gënjyer FBI-në

0

Një këshilltar i fushatës zgjedhore ndaj Donald Trump është deklaruar fajtor sepse ka gënjyer FBI-në në lidhje me kohën e takimeve me ndërmjetës të dyshuar rus.

George Papadopoulos pranoi se bisedimet ndodhën gjatë kohës që ai punonte për Trump, jo më parë, tregojnë dokumentet gjyqësore.

Ai tha se atij i ishte thënë që rusët posedonin “pislliqe” për Hillary Clinton.

Më vete, ish-menaxherja e fushatës së Trump Paul Manafort u deklarua jo fajtor për akuzat e pastrimit të parave të palidhura me zgjedhjet e vitit 2016.

Akuzat kundër z. Papadopoulos janë të parat që do të sillen nga Robert Mueller, avokati i posaçëm që heton lidhjet e dyshuara midis Rusisë dhe fushatës së Trump.

Sipas dokumenteve të gjykatës, ish-këshilltari i politikës së jashtme z. Trump pranoi më 5 tetor 2017 se kishte penguar hetimin e FBI-së për bashkëpunim të supozuar me Rusinë.

Kur u intervistua nga FBI këtë janar, ai deklaroi në mënyrë të gabuar se kishte takuar dy figura me lidhje ruse para se të bashkohej me fushatën Trump në mars 2016. Në fakt, ai u takua me ta pas bashkimit me fushatën.

Njëra ishte një grua ruse e paemër, e cila, z. Papadopulos besonte, kishte lidhje me zyrtarët e qeverisë ruse.

Ai pranoi se kërkonte të përdorte lidhjet e saj në një përpjekje për të organizuar një takim midis fushatës dhe zyrtarëve të qeverisë ruse.

Personi tjetër ishte një profesor i paidentifikuar, me qendër në Londër, i cili thuhej se kishte lidhje të konsiderueshme me zyrtarët e qeverisë ruse.

Profesori interesohet vetëm për Papadopulos për shkak të statusit të tij në fushatën e Trump, thotë deklarata.

“Fëlliqësia” e Rusisë për Clinton, në formën e mijëra emaileve, thuhet se u përmend nga profesori në një takim mëngjes në një hotel në Londër në ose rreth 26 Prillit 2016.

Profesori tha se ai ishte informuar për emailet komprometuese kur u takua me zyrtarë të lartë të qeverisë ruse në një udhëtim të fundit në Moskë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.