Niveli i humbjeve në rrjetet e ujësjellësve arrin në nivel kombëtar në 67%

0

Niveli i humbjeve në rrjetet e ujësjellësve arrin në nivel kombëtar minimum 67%. Prej tyre vlerësohet nga analizat se 35% janë humbje teknike dhe 32% janë humbje administrative pra vjedhje dhe abuzim. Niveli i ujit të faturuar nga ndërmarrjet e ujësjellësve është 33%. Në çdo 3 litra ujë të prodhuar arrin të faturohet vetëm 1.

Kapaciteti total i burimeve 600 milion/m3
Volumi total i ujit të prodhuar 270 milion/m3
Kërkesa për ujë 220 milion/m3
Volumi i ujit të shitur 90 milion/m3

Të dhënat e vitit 2016
Emërtimi Humbjet % (Ujë pa të ardhura)

Bilisht 20.94
Himare 22.17
Belsh 26.96
UK Korce  30.01
UK Gramsh 30.63
UK Pogradec  30.91
UK Elbas.fshat 35.06
UK Rubik 35.52
UK Librazhd 36.29
UK Shkod.fshat 37.53
UK Burrel 38.18
UK Korce fshat  38.29
UK Permet   38.79
UK Kraste 39.74
UK Peqin 45.53
UK Lezhe  47.64
UK F-Kruje 48.15
UK Orikum 48.59
UK Divjake 48.89
UK Patos 49.49
UK Kamez 50.73
UK Erseke 51.46
UK Has 52.28
UK Novosele  52.59
UK Kukes 52.79
UK Lushnj.fshat 53.35
UK Kavaje 54.06
UK Bulqize 54.75
UK Mallakas. 56.6
UK Peshkopi 57.65
UK Corovode 59.19
UK Vajgurore 59.91
UK Mirdite 60.02
UK Fier 61.58
UK Tropoje  61.86
UK Kruje 62.29
UK Delvine 62.87
UK Tepelene 63.61
UK Libohove 66.51
UK Gjirokaster 67.72
UK Tirane   67.77
UK Rrogozh. 68.79
UK Shkoder 69.1
U Polican 69.44
UK F.Arrez 70.54
U Kurbin 71.44
UK Durres   71.59
UK Elber sh.pk73.95
UK Puke fshat 74.63
U V.Dejes  74.94
Bashkia Puke 77.02
UK Sarande  77.2
U Kelcyre 77.57
UK Lushnje 78.19
U Vlore   81.01
UK Berat 83.47
UK Selenice 90.99

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.