Nigeri : Gjykohen anëtarë të grupit terrorist ‘Boko Haram’

0

Rreth 20 persona janë shpallur fajtorë në Nigeri për përfshirje në grupin militant Islamik “Boko Haram” në gjyqet me dyer të mbyllura që u zhvilluan në një objekt ushtarak në Kainji në shtetin qendror të Nigerit, raporton BBC.

Ata janë dënuar me burg prej pesë deri në tetë vjet.

Më shumë se 1,600 të dyshuar si pjestër të grupit militant “Boko Haram” do të gjykohen në javët e ardhshme dhe 5,000 të tjerë do të gjykohen më vonë.

“Boko Haram” është nje grupim me militant islamik në very të Nigerisë, është krijuar në vitin 2002 dhe deri më sot ka vrarë dhjetëra mijëra njerëz e ka zhvendosur 2.3 milion njerëz nga shtëpitë e tyre.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.