New York, karantina zgjatet deri më 13 qershor

0

Guvernatori i Nju Jorkut zgjati sot karantinën deri në 13 qershor, e cila do të përfundonte sot me përjashtim të pesë zonave më pak të dendura me popullsi të shtetit. Qendra e kapitalit financiar të SHBA ka regjistruar më shumë se 20,000 vdekje nga pandemia.

Pesë zonat e përjashtuara nga shtrirja e kufizimit lejohen të rifillojnë, por gradualisht me aktivitete specifike ekonomike.

Me vendimin e sotëm për të zgjatur bllokimin, New York City përballet me një të ardhme të pasigurt.

Por kjo duket e pamundur pasi kryetari i qytetit, Bill de Blazio, thotë se çdo vendim për të qetësuar masat nuk mund të merret para mesit të qershorit. Zyrtarët e shtetit kanë paralajmëruar gjithashtu banorët e New Yorkut se ata do të duhet të durojnë muajt e nxehtë të verës pa hyrje në plazhet e mëdha popullore.

Ata gjithashtu kanë njoftuar se pishinat do të qëndrojnë të mbyllura dhe insistojnë se është ende herët të thuhet nëse shkollat ​​do të duhet të rihapen në shtator.

Kriza shëndetësore ka ngjallur pabarazi në një nga qytetet më multikulturore në Shtetet e Bashkuara, me komunitetet afrikano-amerikane dhe amerikano latine që paguan një çmim disproporcionalisht të lartë për vdekjet e Covid-19.

Qindra mijëra njerëz kanë mbetur gjithashtu të papunë në qytet, të cilët do të kenë nevojë për ndihmë federale për të përballuar krizën.

Njujorkezët që kanë frikë nga qyteti i tyre nuk do të jenë kurrë të njëjtët përsëri gjejnë ngushëllim në faktin se “The Big Apple” ka arritur të kapërcejë tragjedi të tjera në të kaluarën, siç janë 9/11 ose Hurricane Sandy.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.