Nënshkruhet marrëveshja midis Greqisë dhe Italisë në një EEZ të përbashkët…

0

Athina dhe Roma nënshkruan një marrëveshje mbi demarkacionin e Zonës Ekskluzive Ekonomike (EEZ) midis Greqisë dhe Italisë, pas një takimi midis Ministrave të Jashtëm Nikos Dendias dhe Luigi di Mayo sot në Athinë.

Ky zhvillim erdhi për zgjidhjen e problemeve që lindin kryesisht nga rezervat italiane në lidhje me kufizimin e të drejtave të peshkimit në Detin Jon.

Z. Dendias dhe Di Mayo kanë nënshkruar një marrëveshje që përfundon një raund të gjatë dhe shumë-vjeçar të negociatave midis Athinës dhe Romës.

Në praktikë, kjo është një zgjatje (nga fundi në sipërfaqe) e marrëveshjes së vitit 1977 mbi raftin kontinental dhe i hap rrugë çmontimit të problemeve që kishin lindur nga ana e Shqipërisë për demarkacionin me vendin specifik të Ballkanit.

Ministri i Jashtëm Grek, Nikos Dendias dhe homologu i tij italian Luigi Di Maio konfirmuan marrëveshjen për përcaktimin e zonave detare midis Greqisë dhe Italisë, të nënshkruar të martën, duke konfirmuar të drejtën e ishujve për zonat detare.

Greqia nënshkroi marrëveshjen e saj të parë për përcaktimin e zonave detare me një vend tjetër sot, dhe për këtë arsye nënshkrimi i Marrëveshjes së EEZ me Italinë konsiderohet historike.

Në të njëjtën kohë, kjo marrëveshje hap rrugën për nënshkrimin e marrëveshjeve të tjera të ngjashme, duke dërguar kështu një mesazh në Turqi, se nuk mund të veprojë si sherif në rajon.

Sa i përket vetë marrëveshjes, burimet qeveritare thonë:

-Sigurisht që është përmbyllur në bazë të UNCLOS (përcaktimi i zonave detare bazuar në marrëveshje bilaterale).

-Kjo Marrëveshje konfirmon të drejtën e ishujve në zonat detare, si dhe vijën e mesme të marrëveshjes së vitit 1977 për demarkacionin e zonave kontinentale midis Greqisë dhe Italisë, si kufi i EEZ Greqi-Itali. Sipas marrëveshjes së sotme, kjo linjë e mesme do të zbatohet edhe për ujëdhesat në det të hapur.

-Sot u nënshkrua edhe Deklarata e Përbashkët e Greqisë-Italisë mbi Burimet e Mesdheut. Me këtë deklaratë, të dy shtetet shprehin angazhimin e tyre për një menaxhim të ekuilibruar dhe të qëndrueshëm të këtyre burimeve dhe bien dakord të zhvillojnë konsultime për të vlerësuar ndikimin e faktorëve të ndryshëm në praktikat aktuale të peshkatarëve të dy shteteve.

-Përfundimisht, një njoftim i përbashkët u nënshkrua në Komisionin e BE-së, duke kërkuar që të dy shtetet të ndryshojnë rregulloren për politikën e përbashkët të peshkimit, në mënyrë që, kur Greqia të vendosë të zgjerojë zonën e saj detare në 12 km, mbarvajtja e aktivitetit ekzistues të peshkimit të peshkatarëve italianë në zonën midis 6-12 km., e cili tani ndodhet në ujërat ndërkombëtare. Rëndësia e vetëkuptueshme e referencës në Njoftimin e Përbashkët për të drejtën e zgjerimit kudo në zonën bregdetare është theksuar veçanërisht.

-Të drejtat ekzistuese të peshkatarëve italianë përshkruhen qartë, por më kufizuese, si për sa i përket numrit të anijeve, ashtu edhe për sa i përket specieve që mund të kapen dhe speciet e kapura nga peshkatarët grekë janë të përjashtuara.

Kufizimet e Greqisë për turistët italianë janë duke u hequr, thanë të martën ministrat e jashtëm të dy vendeve, Nikos Dendias dhe Luigi Di Mayo gjatë një konference të përbashkët shtypi pas nënshkrimit të një marrëveshje midis Athinës dhe Romës për delimitimin e EEZ .

Ministri i Jashtëm Grek, duke iu referuar kësaj çështjeje, vuri në dukje se Greqia heq çdo kufizim për vizitorët italianë nga e hëna e ardhshme dhe gradualisht deri në fund të qershorit, duke shprehur shpresë se “miqtë tanë italianë do të kalojnë pushimet në vendin tonë përsëri këtë vit.” 

“Më vjen mirë që miku im Nikos Dendias më siguroi që Greqia do të hap kufijtë e saj me Italinë deri në fund të muajit, duke eleminuar çdo lloj përjashtimi dhe një detyrim karantinë për italianët me angazhimin për të vlerësuar, bazuar në të dhënat, nëse Do të rihapë kufijtë në javët e ardhshme, “tha Luigi Di Maio.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.