Nëndetëset ruse godasin bazat e ISIS në Deir ez-Zor

0

Nëndetësja e Rusisë Novgorod i Madh, aktualisht në Mesdhe, ka sulmuar militantët e organizatës terroriste të Shtetit Islamik në provincën Deir ez-Zor të Sirisë me raketa Kalibr. Qendrat e komandës, një fortesë, fuqia punëtore e ISIS dhe depot e armëve u eliminuan.

Bombarduesit rusë fshijnë objektivat terroriste në Siri me raketa të lundrimit

Grupi ajror i Rusisë dhe një forcë e përhershme detare në Mesdhe vazhdojnë të japin mbështetje për ushtrinë qeveritare të Sirisë në operacionet kundër grupeve terroriste në provincën Deir ez-Zor.

“Më 31 tetor 2017, nëndetëse Veliki Novgorod që operonte në Mesdheun lindor, nisi raketat e kalibrimit Kalibr nga një pozitë sipërfaqësore për të goditur objektet vendimtare të Shtetit Islamik në provincën Deir ez-Zor të Sirisë. bastion i fortifikuar dhe fuqia punëtore e tij dhe automjetet e blinduara dhe një depo e madhe armësh pranë Abu Kamalit “, thotë deklarata e Ministrisë së Mbrojtjes.

Mjetet e monitorimit teknik konfirmuan se të gjitha objektivat e sipërpërmendura u rrafshuan.

Gjatë dy muajve të fundit që nga momenti që u bashkua me forcën detare në Mesdhe Nëndorgji Veliki Novgorod kreu katër nisje të raketave të lundrimit kundër objektivave terroristë që ndodheshin 350 kilometra deri në 700 kilometra larg.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.