Nën “hijen” e përplasjes SHBA-Kinë, takimi i parë online në historinë e Asamblesë Botërore të Shëndetit

0

194 vendet e Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) do takohen sot përmes telekonferencës për herë të parë në historinë e organizatës për të diskutuar reagimin ndërkombëtar ndaj pandemisë së koronavirusit, me polemikën Kino-SHBA, çështjen e Tajvanit dhe vaksinat që provokojnë tension mes tyre. .

Shtetet e Bashkuara, të cilat akuzojnë Kinën se fshehu qëllimisht fillimin e pandemisë, gjithashtu presidenti amerikan Donald Trump e ka akuzuar OBSH se nuk ka arritur të menaxhojë krizën duke u përafruar me Kinën. Ai gjithashtu pezulloi fondet amerikane për organizatën.

Shumë krerë shtetesh dhe ministra pritet të drejtohen tek organi vendimmarrës i Organizatës Botërore të Shëndetit, i cili fillon sot në orën 12:00 me kohën e Zvicrës dhe pritet të mbarojë nesër. në mesditë.

Megjithë përshkallëzimin e tensioneve midis Uashingtonit dhe Pekinit, vendet shpresojnë të miratojnë unanimisht një projekt rezolutë të BE-së. marrë nga OBSH për trajtimin e pandemisë covid-19.

Teksti gjithashtu i bën thirrje OBSH-së që “të punojë ngushtë me Organizatën Botërore të Shëndetit të Kafshëve dhe Organizatën e Ushqimit dhe Bujqësisë (FAO) për të identifikuar origjinën zoonotike të virusit dhe për të përcaktuar se cilën rrugë ka ndërmarrë në popullatën njerëzore.”

Për më tepër, projektvendimi i BE-së kërkon “qasje globale, të menjëhershme dhe të barabartë për të gjitha produktet (…) të domosdoshme për trajtimin e pandemive” dhe thekson rolin e “vaksinimit në shkallë të gjerë kundër covid-19 si global. e mirë publike, në mënyrë që të parandalohet që ajo të pezullohet dhe transmetimi i saj të eliminohet ”.

“Asnjë çështje nuk përjashtohet”

“Ekziston një marrëveshje joformale për të miratuar projekt-rezolutën unanimisht. Kjo do të jetë e rëndësishme sepse OBSH do të jetë forumi i parë global ku do të ketë një vendim unanim në një tekst ”, tha një burim diplomatik evropian. Sipas këtij burimi, madje çështje “të vështira” përfshihen në projektvendim, përfshirë origjinën e koronës dhe reformën e OBSH, për të cilën Shtetet e Bashkuara po insistojnë.

“Asnjë çështje nuk është përjashtuar nga projektvendimi”, i cili synon, ndër të tjera, “të vazhdojë reformimin e OBSH-së dhe, mbi të gjitha, (reformimin) e aftësive të saj, të cilat kanë rezultuar të pamjaftueshme për të parandaluar një krizë kaq të madhe,” tha burimi. .

Virusi dhe Tajvani

Riorganizimi i organizatës, Tajvani, hyrja në vaksina, dërgimi i specialistëve në Kinë, çështjet mbi të cilat ka polemikë nuk mungojnë, por çështja e origjinës së virusit mbetet çështja kryesore e konfliktit midis SHBA dhe Kinës.

Uashingtoni po bën thirrje për një hetim mbi çështjen, siç është edhe Australia, pasi besohet se Pekini fshehu një aksident në një laborator nga i cili rrjedhja e koronavirusit shkaktoi pandeminë.

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Kinën se po përpiqet të vjedhë studimet e SHBA për vaksinën, dhe Trump ka kërcënuar të ndërpresë lidhjet me Pekinin.

Në të njëjtën kohë, Uashingtoni vlerëson se OBSH ka injoruar një paralajmërim në kohë nga Tajvani për seriozitetin e koronavirusit, të cilën OBSH e mohon. Dhe Shtetet e Bashkuara, të mbështetura nga disa vende, i kanë kërkuar OBSH-së të “thërrasë Tajvanin” në Asamblenë Botërore të Shëndetit, pavarësisht reagimeve të Kinës.

Pasi ishte vëzhgues, Tajvani u largua në vitin 2016 nga OBSH kur Chai Ing-uen, i cili refuzon të pranojë pretendimet e Kinës ndaj ishullit , mori drejtimin në presidencë.

Nga ana e tij, OBSH siguron se vetëm shtetet e saj anëtare mund ose nuk do ta pranojnë Tajvanin dhe mbetet për tu parë nëse do të merret një votë për këtë çështje.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.