NASA dritë jeshile për misionin e parë në hapësirë ​​që nga viti 2011

0

NASA njoftoi të premten se i kishte dhënë dritën jeshile për lëshimin, të mërkurën tjetër, të dy astronautëve amerikanë me një raketë të kompanisë private SpaceX, në misionin e parë të drejtuar nga hapësira në Shtetet e Bashkuara që nga 2011.

Zyrtarë të lartë amerikanë të hapësirës dhe ndërmarrja e Elon Musk kanë qenë në Qendrën Hapësinore Kennedy në Florida që nga e enjtja për të parë nëse gjithçka ishte e gatshme dhe e sigurt për misionin.

Robert Binken dhe Douglas Harley do të jenë dy astronautët që do të marrin pjesë në këtë mision. Raketa e Crew Dragon do të lëshohet në orën 16.33 me kohën lokale (22,33 me orën tonë) në 27 maj në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.