Mungesa të mundshme të frutave dhe perimeve në Evropë…

0

Ka shumë thirrje për ndihmë nga fermerët në të gjithë Evropën, pasi mbyllja e kufijve dhe masat e kufizimit kanë ndaluar mijëra punëtorë të huaj të korrnin fruta dhe perime të freskëta.

Tashmë, disa produkte bujqësorë në fushat e Italisë, Spanjës dhe Francës jugore që ishin gati për korrje muajin e kaluar kanë mbetur të paprekur. Në të njëjtën kohë, ekziston shqetësimi në rritje midis prodhuesve, pasi më shumë produkte nëpër ferma do të jenë gati për korrje në muajt e ardhshëm. “Dikush mund të kompensojë dëmtimin e një kulture të keqe, por kur keni 80% të korrjeve tuaja të gatshme për tu korrur dhe nuk ka njeri që ta korrni atë, ju ndjeheni të dobët”, komentoi një fermer italian për Bloomberg.

Franca parashikon që rreth 200,000 punëtorë nga Evropa Lindore dhe Afrika e Veriut nuk do të jenë në gjendje të arrijnë me kohë për të punuar në fusha. Italia priste rreth 100,000 punëtorë të huaj, sipas Bloomberg, ndërsa Gjermania, e cila zakonisht punëson 30,000 punëtorë të huaj në mars dhe 80,000 në maj, parashikon që një pjesë shumë e vogël e tyre do të vijë. “Puna në të gjithë zinxhirin e furnizimit të ushqimit po përballet me probleme të mëdha. Numri i punëtorëve nga vendet fqinje po bie me shpejtësi, “tha Ministri gjerman i Zhvillimit Rural Julia Kleckner të enjten.

Kur prodhuesit italianë dhe spanjollë mund të korrin, shumica e të korrave do të kalbet, ndërsa fermerët në Evropën veriore shqetësohen se do të përballen me të njëjtën situatë në fillim të verës. Si rezultat, shumë kanë frikë se brenda disa muajve do të ketë mungesë të produkteve të caktuara bujqësore në tregun evropian. Sidoqoftë, ekziston një shqetësim në rritje që edhe nëse fermerët arrijnë të korrnin, konsumatorët nuk do të jenë në gjendje të blejnë produkte të freskëta nga tregjet e hapura dhe se do të ketë akoma trazira në transportin e këtyre produkteve. “Qytetet mund të përballen me mungesë të frutave dhe perimeve të freskëta. Edhe ata që mund të korrin, do ta kenë të vështirë t’i shesin ato, “tha prodhuesi francez për Bloomberg.

Disa qeveri evropiane janë duke u përpjekur të paguajnë mungesën e punëtorëve të huaj duke u bërë thirrje vendasve që të punojnë vetë në fusha. Didier Guillaume, Ministri i Francës për Zhvillimin Rural, këtë javë u bëri thirrje kujtdo që nuk është duke punuar aktualisht për të ndihmuar në korrjen e produkteve bujqësore “në mënyrë që ne të gjithë mund të hamë”. Përkatësisht, Gjermania ka krijuar një faqe në internet ku mund të postojë reklama përkatëse për nevojat e prodhuesve në vend. Në Austri, 7,000 njerëz tashmë janë zotuar të ndihmojnë me të korrat, edhe pse vijnë nga sektorë të tjerë. “Unë kryesisht u bëj thirrje të gjithë të rinjve që nuk punojnë tani dhe nuk kanë fëmijë ose gjyshër. Ne kemi nevojë për të gjithë ndihmën, “postoi në faqen e internetit të qeverisë austriake Christine Asbacher, ministrja e punës e vendit.

Sigurisht që përgjigja nga qytetarët ishte e ulët, pasi shumica jetojnë në qytete dhe kështu larg zonave rurale. Përveç kësaj, sipas Jack Ward, kreu i British Growers, një shoqatë britanike e prodhuesve, punësimi i punëtorëve më pak me përvojë në kombinim me masat e kufizimit të koronavirusit mund të rrisë kostot e korrjes dhe të vonojë prodhimin.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.