Mnuchin i kërkon Kongresit Amerikan të miratojë një faturë ndihme ekonomike prej $ 2 trilion dollarë…

0

Sekretari i Thesarit të SHBA Steven Mnuchin të hënën i bëri thirrje Senatit që të miratojë shpejt një projekt-ligj masiv lehtësues ekonomik duke thënë se ishte urgjentisht e nevojshme për të mbështetur bizneset e vogla, punëtorët dhe industritë të tilla si linjat ajrore amerikane mes shpërthimit të koronavirusit.

“Ky është një program masiv i likuiditetit,” i tha Mnuchin Fox Business Network në një intervistë, duke thënë se paketa përafërsisht 2 trilion dollarë do të së bashku me veprimet e Rezervës Federale të sigurojë 4 trilion dollarë në likuiditet të mundshëm të tregut.

Ndërsa disa detaje ende ishin duke u bllokuar, ai i kërkoi senatit amerikan të kalonte masën më vonë të hënën, duke thënë se njerëzit dhe biznesi mund të marrin para brenda dy-tre javëve të ardhshme dhe duke u lutur që kompanitë të mbanin në punë dhe jo të largonin punëtorët e tyre.

Plani i propozuar do të ofrojë kredi qeveritare për ndërmarrjet e vogla me 500 të punësuar ose më pak për të paguar dy muaj rroga dhe të falë borxhin nëse ata do të rimarrin punëtorët më vonë, tha Mnuchin.

“Ne po inkurajojmë bizneset e vogla: Sigurohuni që të punësoni njerëz përsëri. Nëse nuk i keni lënë njerëzit të largohen, atëherë mos i lini të shkojnë. Sepse po ju ofrojmë likuiditet të nevojshëm dhe do t’i marrim ato para shpejt, “tha ai.

Një dispozitë për të ndihmuar linjat ajrore vendase ishte ende duke u negociuar, tha Mnuchin, duke shtuar se masa nuk ishte ndihmë për korporatat e mëdha: “Ai nuk është një fond i ngadaltë.”

“Unë mendoj se jemi shumë afër. Ne duhet ta bëjmë këtë dhe të bëhet sot, “i tha ai CNBC në një intervistë të veçantë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.