Mitsotakis, ultimatum për ndalimin e trafikut në vend …

0

Në një deklaratë të formuluar me forcë, Kryeministri, Kyriakos Mitsotakis, u dërgoi një ultimatum grekëve të padisiplinuar se varet nga ata nëse do të ketë ndalim të trafikut në vend.

Me zërat për një ndalim të plotë të trafikut në vend që po vihet në zjarr, qeveria po përpiqet të dërgojë mesazhin se kjo është diçka që do të gjykohet nga vetë qytetarët. Si? Nëse përfundimisht do të duhet të qëndrojnë në shtëpi…

Duke ezauruar masat që mund të ndërmarrë për të kufizuar lëvizjen në masën maksimale të mundshme, duke lënë vetëm disa dyqane të hapura, duket se ka akoma disa që zgjedhin të mos disiplinojnë dhe nuk bëjnë sipas kokës së tyre, duke rrezikuar bashkësinë shoqërore.

Ai ju drejtua atyre të enjten pasdite, përmes mesazhit të tij , Kyriakos Mitsotakis, duke sqaruar në thelb se “sjellja” e tyre në fundjavë do të ndikojë shumë në vendimet e qeverisë nëse do të ndërmarrin masa edhe më të rrepta kundër përhapjes so koronavirusit.

»Kjo fundjavë është një mundësi për të treguar përgjegjësinë tonë sociale: Duke qenë se nuk kemi detyrime profesionale, nuk jemi në treg! Ne qëndrojmë në shtëpi dhe lexojmë, dëgjojmë muzikë, shikojmë filma, komunikojmë me ato që duam. Le të bëjmë vetëm një shëtitje ose një vrapim. Dhe në çdo rast, të shmangim takimet.

Varet nga sjellja e të gjithëve, në fund të fundit, nëse qeveria duhet të marrë masa edhe më drastike për të kufizuar trafikun, “tha z. Mitsotakis.

Prandaj është e qartë se ajo që ata thonë interpretohet si paralajmërimi i fundit përpara një ndalimi universal.

Petsas: Kufizimet në fluturimet dhe shërbimet e trageteve po merren parasysh

Zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas përmendi gjithashtu mundësinë e masave të reja, më të rrepta.

Konkretisht, në përgjigje të një pyetjeje në lidhje me mundësinë pas mbipopullimit të anijeve, Z. Petsas u përgjigj se “kufizimet e kapacitetit do të zbatohen për anijet në ishuj, por ndoshta për aeroplanët në veçanti nga fluturimet e huaja, por këto. Këto janë tema që do të specifikohen në ditët në vijim, “pasi ne flasim për një program dinamik që po evoluon vazhdimisht në varësi të vlerësimit të situatës.

A do të vendosen masa të rrepta si në Itali?

Gjithashtu në lidhje me perspektivën e masave të rrepta të ngjashme me ato të vendosura në Itali, domethënë një karantinë universale, Z. Petsas theksoi se nëse tregojmë të gjithë përgjegjësinë që është e nevojshme tani, vetë-kontrollim dhe përmbajtje në shtëpi, nuk do të kërkohen masa të tilla.

Por ai shtoi se ajo që Kryeministri “Që ka njoftuar, është të mbështesë të gjithë ata njerëz që nuk heqin dorë nga lufta çdo ditë, të cilët punojnë natën për të mbajtur pjesën tjetër të shëndetshme dhe të sigurt. “Le të qëndrojmë në shtëpi për t’i ndihmuar ata”, tha ai.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.