Mitsotakis – Netanyahu telekonferencë mbi turizmin dhe marëdhëniet strategjike

0

Marrëdhënia e rëndësishme strategjike midis Greqisë dhe Izraelit u konfirmua nga Kryeministri Kyriakos Mitsotakis dhe Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu gjatë një telekonference me rastin e 30 vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve të plota diplomatike midis dy vendeve.

Z. Netanyahu vlerësoi nismën e rëndësishme të Kryeministrit të atëhershëm Konstantinos Mitsotakis pasi, siç përmendi, hapi i madh i përmirësimit të marrëdhënieve bilaterale u zhvillua me kontributin e tij.

Të dy udhëheqësit, ndër të tjera, iu referuan bashkëpunimit të të dy vendeve në fusha të rëndësishme, por edhe zgjerimin e kësaj marrëdhënie shumëplanëshe në fusha të tilla si turizmi, siguria dhe mbrojtja, inovacioni, energjia, tregtia dhe kultura.

Theks i veçantë i është kushtuar sektorit të turizmit, ku Z. Mitsotakis theksoi se ai pret një rritje të numrit të vizitorëve nga Izraeli, në funksion të fillimit të sezonit turistik më 15 qershor.

Z. Netanyahu, sipas informacioneve, vuri në dukje se ai ka gjetur interes të madh nga qytetarët izraelitë për pushime në Greqi, ndërsa ai ka dëgjuar në programet e lajmeve duke pyetur veten se kur do të jenë në gjendje të vizitojnë ishujt Grekë.

Ai shtoi se, në radhë të parë, Izraeli dëshiron të rifillojë fluturimet dhe lidhjet turistike me vendet që janë në një situatë të ngjashme epidemiologjike të njëjtën dhe Greqia është rasti më i dukshëm. Ai tha se qeveria e tij po punonte në atë drejtim dhe shprehu shpresë se i gjithë procesi do të përfundojë shpejt.

Izraeli po merr pjesë me Greqinë në Grupin e Menaxhimit Smart Covid, grupi i shteteve që janë përballur me suksesnë valën e parë të pandemisë Covid-19.

Kryeministri ftoi homologun e tij izraelit të vizitojë vendin Greqinë, ndërsa zoti Netanyahu komentoi se gjatë udhëtimit të tij të fundit në Athinë ai mësoi se pothuajse 1 milion izraelitë vizitojnë Greqinë çdo vit.

Kyriakos Mitsotakis gjithashtu pranoi një ftesë nga Kryeministri i Izraelit për të thirrur sa më shpejt Këshillin e Bashkëpunimit të të dy vendeve, pasi qëllimi i përbashkët është forcimi i mëtejshëm i marrëdhënieve bilaterale.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.