Mitsotakis, më shumë se 70 miliardë për Greqinë

0

Kryeministri grek Mitsotakis, e përshkroi rezultatin e Samitit si të rëndësishëm për Greqinë dhe Evropën.

Gjatë konferencës për shtyp pas marrëveshjes për Fondin e Rimëkëmbjes dhe Kuadrit Financiar Shumëvjeçar në Bruksel, Z. Mitsotakis tha se Greqia do të marrë një paketë financimi që arrin mbi 70 miliardë euro (Fondi i Rimëkëmbjes plus burimet e Kornizës Financiare Shumëvjeçare).

Kryeministri vuri në dukje se Evropa ka treguar se mund të rritet me rastin, ndërsa theksoi se Greqia mori pjesë aktive në të gjitha negociatat.

Ai theksoi se subvencionet nga programi shtesë i aprovuar, korrespondojnë me rreth një NSRF shtesë. “Është një shumë prej më shumë se 19 miliardë euro, të cilave u shtohen rreth 12.5 miliardë kredi,” shpjegoi ai, duke përmendur se këto para do të disbursohen me kushte më fleksibile.

Lidhur me Kuadrin Financiar Shumëvjeçar, ai tha se pavarësisht zvogëlimit të saj, Greqia do të marrë burime të rritura nga Fondi i Kohezionit, ndërsa shtoi se burimet për vendin do të mbeten të qëndrueshme, brenda kornizës së Politikës së Përbashkët Bujqësore.

Z. Mitsotakis foli për një kompromis të arsyeshëm dhe të drejtë, si dhe për një marrëveshje historike, pas katër ditësh rraskapitëse.

Ai gjithashtu u zotua se qeveria do të menaxhojë paketën e financimit me përgjegjësi dhe maturi, duke synuar rindërtimin produktiv të vendit.

“Për herë të parë, vendi ynë po fiton qasje në mjete të tilla ambicioze financiare. “Po kthehemi në Athinë me një paketë totale që tejkalon 70 miliardë euro, një madhësi e paparë për vendin tonë”, tha ai dhe nënvizoi: “Ne më në fund arritëm përmes një procesi të lëshimeve reciproke, kompromiseve, gjëra që janë të zakonshme në nivelin evropian, të mbrojë mbi të gjitha programet që kanë alokime të rëndësishme kombëtare “.

I pyetur në lidhje me përmbajtjen e marrëveshjes, Kryeministri theksoi se ai ofron 390 miliardë euro grante dhe 360 ​​miliardë në formën e kredive dhe gjithashtu se “asnjë vend nuk ka veton. “Asnjë vend nuk mund të bllokojë disbursimin.”

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.