Mitsotakis, Greqia zgjeron zonën bregdetare në detin Jon

0

Kryeministri i Greqisë, Kyrakos Mitsotakis bëri një deklaratë të fortë sot në Parlamentin grek, sipas të cilës shteti i tij do të vijojë të shtrijë ndikimin deri në 12 milje edhe në detin Jon.

Fjalimi i Mitsotakis u mbajt pak më parë në Parlamentin e Greqisë, i cili sot po ratifikon marrëveshjet detare me Italinë dhe Egjiptin të firmosura gjatë javëve të fundit.

Zgjatja e zonës bregdetare të Greqisë në perëndim nga gjashtë në 12 milje detare u njoftua në Parlament nga Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, duke theksuar se projekt-ligji përkatës do paraqitet menjëherë dhe se kjo lëvizje është një ushtrim i një prej të drejtave tona të padiskutueshme sovrane, sipas nenit 3 të Konventës. për Ligjin e Detit ”.

“Greqia do të zgjasë zonën bregdetare në lindje nga 6 në 12 milje. Greqia po rritet. Të tjerët kanë thënë kështu. “Por ne jemi ata që e përdorim atë në praktikë”, theksoi kryeministri.

Ai sqaroi se shtrirja ka të bëjë me zonën e ishujve në detin Jon deri në Cape Tainaro në Peloponez dhe se Italia dhe Shqipëria tashmë janë informuar nga Ministri i Punëve të Jashtme. Në fakt, sipas Z. Mitsotakis, Nikos Dendias së shpejti do të vizitojë Tiranën për të diskutuar me qeverinë shqiptare zgjidhjen përfundimtare të demarkacionit në pritje të zonave të detit.

Kryeministri grek gjithashtu theksoi se Greqia rezervon të drejtën të ushtrojë në të ardhmen të drejtën e saj për të zgjeruar zonën bregdetare në zonat e tjera të detit.

Ai shtoi se “një e drejtë që Greqia e rezervon ta ushtrojë në të ardhmen në zona të tjera detare dhe e cila tashmë është ushtruar nga fqinjët tanë në lidhje me Konventën për Ligjin e Detit dhe zbatimin e vijës së mesme, ku distanca midis vijave bregdetare është më pak se 24 milje “

Kryeministri grek raporti gjithashtu edhe mbi konfliktin mes Greqisë dhe Turqisë, duke vënë theksin te mbështetja e ndërkombëtarëve.

Ai iu referua prezantimit nga Emanuel Macron të termit “Sovranitet Evropian në det”, në referencën e tij për Mesdheun por edhe referencën e Kancelarit Merkel për “të drejtat e anëtarëve të BE-së, sfida ndaj të cilëve nuk mund të tolerohet”.

Vihet re se Kryeministri grek filloi fjalimin e tij duke shprehur urimet e tij për rojet bregdetare dhe Forcat e Armatosura. Duke iu referuar operacionit më të madh të shpëtimit të realizuar muajt e fundit në Egje dhe shpëtimit të pothuajse 100 njerëzve, ai theksoi se “është një provë tjetër e fortë që veprimi grek në det nuk është vetëm kombëtar, por edhe humanitar”.

Në të njëjtën kohë, siç tha ai, është përgjigjja më e mirë për ata që insistojnë të përhapin lajme të rreme për indiferencën e pretenduar të Greqisë ndaj njerëzve që janë në rrezik në det. 

Deklarata e kryeministrit Mitsotakis për zgjerimin e vijës bregdetare në Detin Jon, vjen menjëherë pas marrëveshjes që Athina kishte me Italinë lidhur me përcaktimin e vijës bregdetare mes dy vendeve dhe përcaktimin e zonës ekskluzive ekonomike.

Mes Tiranës dhe Athinës zyrtare mungon ende një marrëveshje për përcaktimin e qartë të vijës bregdetare dhe për zonat ekonomike, por nuk përjashtohet as fakti tjetër, që marrëveshja me Italinë të shërbejë si “busull” orientimi për arritjen e një marrëveshje Shqipëri-Greqi. 

Marrëveshja e firmosur më 27 prill të vitit 2009 mes Shqipërisë dhe Greqisë e quajtur “Për delimitimin e zonave të tyre përkatëse, të shelfit kontinental dhe zonave të tjera detare që u përkasin në bazë të së drejtës ndërkombëtare”, u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese 1 vit më vonë, më 15 prill të 2010. Katër ishin argumentet e përdorura nga Gjykata Kushtetuese, që sipas saj marrëveshja për detin e bërë mes dy shteteve fqinje, nuk ishte në pajtim të plotë me Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë:

1- Mospajisjen e delegacionit shqiptar me plotfuqi të rregullt nga Presidenti i Republikës për zhvillimin e negociatave dhe lidhjen e marrëveshjes.

2- Mangësitë serioze në përmbajtjen e marrëveshjes.

3- moszbatimin e parimeve bazë të së drejtës ndërkombëtare për ndarjen e hapësirave detare midis dy vendeve me qëllim arritjen e një rezultati të drejtë dhe të ndershëm.

4- Mosmarrjen parasysh të ishujve si rrethana të veçanta në delimitimin e hapësirave detare.

Pavarësisht se kanë kaluar shumë vite nga rrëzimi i asaj marrëveshjeje nga ana e Gjykatës Kushtetuese, Greqia sot kërkon që të zgjerojë hapësirën e saj detare nga 6-12 milje. Teksa vlerësoi  marrëveshjet e arritura mes Italisë dhe Egjiptit për kufijtë detarë, kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, tha se ky hap ka rëndësi të madhe politike, ekonomike dhe historike për shtetin e Greqisë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.