Ministria e Jashtëme Greke proteston për hyrjen e trupave turke në zonën e Evros…

0

Athina ka ndërmarrë hapa diplomatikë ndaj Turqisë pas një urdhri të Ministrit të Jashtëm Nikos Dendias për çështjen që është ngritur në një pjesë të Evros jugore, ku forcat turke kanë hyrë tokën Greke,

Ministria e Jashtme Greke bën lëvizjet e para kundër pushtimit të tokës së Turqisë në Evros 2

Të enjten, ushtarët turq dhe forcat speciale të policisë krijuan një prani të përhershme brenda territorit Grek dhe u vendosën në xhepin e Feres për të konsoliduar praninë e tyre.

Zonat e okupuara shfaqen madje në Google Maps si pjesë e Greqisë.

Futja e ushtarakëve turq është në Jug Evros, Meliskokeio, e cila ndodhet në një vend që përmbytet çdo vit në vjeshtë.

Turqia ka pushtuar dhe pushtuar territorin Grek në Evros 4

Në hartat nga viti 1923 tregojnë se zona i përket Greqisë.

Shtrati i lumit tani është një moçal dhe ky vendin thahet gjatë verës dhe përmbytet në dimër, duke krijuar një ishull aty. Turqia po shfrytëzon këtë ndryshim sezonal në shtratin e lumit për tu futur në një sipërfaqe prej rreth 16 hektarë. Ka pasur ankesa edhe në të kaluarën, por tani ekziston një prani e qëndrueshme e forcave turke të sigurisë në zonë, e cila pengon punën e zyrtarëve të Shërbimit Gjeografik të Ushtrisë për të përfunduar topografinë e zonës nga pala greke, në funksion të zgjerimit të rrethimit në Evron Jugore.

Për të shpjeguar pak më mirë, lumi Evros që shërben si kufi në hartat midis Greqisë dhe Turqisë, ndonjëherë zhvendoset në lindje ose perëndim, duke krijuar aluvione nga të dy anët. Turqia nuk pranon të pranojë që disa nga tokat në anën lindore të lumit Evros i përkasin Greqisë, edhe nëse lumi ndryshon rrjedhën e tij natyrore.

Në një nivel praktik, Athina citon hartat me të cilat u shënuan kufijtë në 1923 dhe që nga atëherë disa pjesë të saj janë riafirmuar, pikërisht për shkak të nevojës për të llogaritur spostimet që kanë ndodhur për shkak të ndryshimit të rrjedhës së lumit në disa vende.

Për palën greke, kjo pengesë e veçantë krijon praktikisht një çështje në përpjekjen e bërë muajt e fundit për zgjerimin e rrethimit në Evrosin e Jugut, por edhe për fortifikimin e zonës, në mënyrë që në rast të një skenari të përsëritur të emigracionit të paligjshëm të orkestruar nga Turqia si në mars, të minimizohen mundësitë.

Ministria e Jashtme Greke bën lëvizjet e para kundër pushtimit të tokës së Turqisë në Evros 3

Pala turke citon regjistrimet në platformat dixhitale dhe burimet e lira (të tilla si google), e cila, siç është provuar në mënyrë të përsëritur në të kaluarën, është praktikisht e pamundur të përputhet me saktësinë me të cilën janë tërhequr linjat kufitare bazuar në të gjitha instrumentet klasike gjeodezike.

Duke folur për ERT , Ministri i Jashtëm Nikos Dendias është përpjekur të minimizojë çështjen.

“Shpresoj se mund të arrijmë një marrëveshje [me Turqinë]. Ekziston një pyetje për kufirin e saktë për shkak të ndryshimeve në shtratin e lumit. Nuk më pëlqen të krijoj tensione midis dy vendeve, të cilat janë aleatë. Këto gjëra zgjidhen pa shkruar asnjë kolonë në një gazetë. Matjet e duhura mund të bëhen mirë dhe, me një komitet të përbashkët, të gjitha këto gjëra mund të zgjidhen. Ne po flasim për disa dhjetëra metra, “tha kreu i Ministrisë së Jashtme Greke në 20 maj, duke iu referuar çështjes specifike për të cilën, megjithatë, pala Greke nuk dukej më se kishte mundësi të tjera, por të bënte një hap përpara .

Sidoqoftë, ai e bëri atë një hap më tej duke thënë se lajmet se Turqia po pushton tokën Greke në Evros është lajmi i rremë i ” ekstremeve të krahut të djathtë”. 

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.