Ministri i jashtëm italian viziton Tripolin për bisedime me kreun e GNA

0

Ministri i jashtëm i Italisë ka bërë një vizitë të pa paralajmëruar në kryeqytetin libian, Tripoli, ku ai zhvilloi bisedime me Fayez al-Sarraj, kryeministrin e qeverisë së njohur ndërkombëtarisht.

Udhëtimi nga Luigi Di Maio erdhi javë pasi forcat besnike ndaj Qeverisë së Akordit Kombëtar (GNA) zmbrapsën një ofensivën 14-mujore nga komandanti ushtarak renegat me bazë në lindje, Khalifa Haftar.

Di Maio dhe al-Sarraj theksuan “nevojën për të rifilluar procesin politik dhe për t’i dhënë fund ndërhyrjes së huaj” në Libi, sipas një deklarate të lëshuar nga zyra e kryeministrit GNA.

Kryeministri Fayez al-Serraj i Qeverisë së njohur ndërkombëtarisht në Libi të Akordit Kombëtar (GNA) mban një maskë mbrojtëse ndërsa takohet me Ministrin e Jashtëm Italian Luigi Di Maio në Tripoli

Vendi i Afrikës së Veriut, një prodhues i madh i naftës, është futur në kaos që prej kryengritjejes të mbështetur nga NATO në vitin 2011 që përmbysi dhe vrau sundimtarin Muammar Gaddafi. 

Që nga viti 2014, ajo është ndarë midis fraksioneve rivale me qendër në Tripoli dhe në lindje, në një luftë ndonjëherë kaotike që ka tërhequr fuqitë e huaja dhe një numër të konsiderueshëm të mercenarëve dhe armëve të huaja.

Duke iu referuar një operacioni detar të nisur nga Bashkimi Evropian në Mesdhe për të zbatuar një embargo armësh në Libi, al-Sarraj tha se zbatimi duhej të ishte “global”, duke mbuluar rrugët detare, tokësore dhe ajrore.

Ndërsa embargo e nisur nga Bashkimi Europian dhe e kryesuar nga Franca, shtrihet vetëm në det duke anashkaluar rrugët tokësore dhe ajrore!

Al-Sarraj, qeveria e të cilit ka marrë armë nga Turqia, ka kritikuar më parë Operacionin Irini me arsyetimin se favorizon Haftar me bazë lindore, i cili merr furnizimin e armëve nga toka dhe përmes ajrit.

“Italia do të sigurojë që Irini është i ekuilibruar gjeografikisht dhe mund të funksionojë në mënyrë efektive,” u tha Di Maio gazetarëve gjatë kthimit të tij në Romë.

Egjipti, Rusia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe) e kanë mbështetur të gjithë Haftarin.

Di Maio gjithashtu u tha gazetarëve se ai i përcolli al-Sarraj shqetësimet e Italisë për një sulm të mundshëm mbi Sirte , për të cilin ai tha se mund të çojë në luftime të reja dhe më shumë viktima civile.

“Unë deklarova se sa thelbësore është të shmanget zgjerimi i konfliktit dhe se kjo mundësi do të çojë në një ndarje de fakto të vendit,” tha ai.

Në fillim të kësaj jave, Di Maio tha se nevoja për armëpushim është urgjente duke marrë parasysh kërcënimin egjiptian dhe bëri thirrje për forcimin e embargos së armëve.

Lidhja Arabe të martën bëri thirrje për tërheqjen e forcave të huaja në Libi dhe nxiti bisedime për përfundimin e konfliktit në vendin e Afrikës së Veriut.

Kajro ka paralajmëruar se përparimet e forcave të mbështetura nga Turqia në Sirte mund të shkaktojnë një ndërhyrje ushtarake egjiptiane.

GNA i dënoi deklaratat e Egjiptit si një “deklaratë lufte”.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.