Ministri i Jashtëm Gjerman shpreson në hiqjen e kufizimeve të udhëtimit pas 15 qershorit

0

Ministri i Jashtëm Gjerman shprehu shpresë se vendi i tij do të jetë në gjendje të zëvendësojë paralajmërimin e tij për udhëtimet nëpër botë më 15 qershor me “udhëzime më të buta të udhëtimit” dhe se gjermanët do të jenë në gjendje, edhe me kufizime, të udhëtojnë jashtë vendit për pushimet e tyre verore. Kohët e fundit, Ministri i Jashtëm gjerman, Haiko Maas, kërkoi që të mos ketë iluzione për një kthim të shpejtë në biznesin normal.

“Rivendosja e lirisë së udhëtimit do të arrihet gradualisht. Pakoja e BE-së është baza “, tha z. Maas pas telekonferencës që ai pati më herët sot me homologët e tij nga 10 vendet më të rëndësishme anëtare të BE-së. mbi turizmin gjerman (Greqi, Qipro, Spanjë, Itali, Portugali, Austri, Kroaci, Bullgari, Slloveni, Maltë), ndërsa sqaron se Berlini konsideron zgjidhje “të shpejta, bilaterale” të ndjekura nga disa vende, “jo në përputhje me frymën evropiane ”. “Ne nuk duam një konkurs evropian të ofertave për turistët dhe kjo është arsyeja pse ne duam një kurs të koordinuar dhe transparent, në të cilin interesat e biznesit nuk janë në radhë të parë, por shëndeti duhet të jetë”.

“Gjermanët janë kampionë në botë në udhëtime dhe ne kemi një përgjegjësi të veçantë për këtë,” tha ai, duke përmendur se kjo nuk do të ishte e mundur dhe nuk do të ishte një zgjidhje për të gjithë, pasi gjithçka varet nga zhvillimi i koronavirusit.

Haiko Maas theksoi vazhdimisht se 15 qershori nuk është data për fillimin e festave, por dita “kur ne duhet të marrim një vendim nëse do të heqim paralajmërimin tonë global të udhëtimit”.

Ministri paralajmëroi edhe një herë se “pushimet e këtij viti në çdo rast do të kenë pak lidhje me pushimet që kemi njohur që nga vitet e kaluara” dhe theksoi se “ne duam të shkojmë drejt normalizimit hap pas hapi”. Ai shpjegoi se është akoma shumë herët për të thënë në cilat shtete gjermanët kanë më shumë të ngjarë të arrijnë të bëjnë pushimet e tyre, pasi ka shumë parametra që duhet të merren parasysh.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje, Z. Maas u mundua të shmangte parashikimet nëse evropianët do të ishin në gjendje të udhëtonin jashtë Evropës këtë vit apo nëse shtetasit e vendeve të treta do të ishin në gjendje të vizitojnë Evropën. Megjithatë, ai iu referua Amerikës së Jugut, e cila, siç tha ai, është duke pritur valën më të fortë të koronavirusit gjatë verës.

Ministrat do të ritakohen brenda dy javësh për të rivlerësuar situatën. Sidoqoftë, industria gjermane e turizmit tashmë është pozitive në lidhje me deklaratat e zotit Maas për heqjen e mundshme të paralajmërimit global të udhëtimit.

“Kthimi në një këndvështrim specifik për secilin vend është një qasje shumë e mirë,” tha Norbert Fibbing, Presidenti i Shoqatës Gjermane të Turistëve (DRV), i cili kishte dënuar vazhdimisht faktin se paralajmërimi i udhëtimit ishte universal. “Është një hap i rëndësishëm në drejtimin e duhur në mënyrë që t’i japim turistëve dhe industrisë së turizmit një shans për të rifilluar”, tha ai, duke shtuar se shëndeti kishte “përparësi e parë” për agjencitë e udhëtimit gjithashtu, duke rënë dakord që masat higjienike duhet të respektohen gjatë pushimeve, por edhe se “festat e këtij viti është e qartë se do të jenë të ndryshme”.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.