Ministri francez i Çështjeve Evropiane bën thirrje për gatishmëri për sanksione ndaj Turqisë

0

“Provokimet turke nuk janë të pranueshme,” tha Ministri i Jashtëm francez Clement Bonn, i cili është në një vizitë pune në Qipro dhe foli për një identifikim të plotë me Nikosinë.

“BE ” duhet të jetë gati të aktivizojë të gjitha mjetet e saj për sanksionet kundër Turqisë, për shkak të provokimit turk në Mesdheun lindor,” tha ai pas takimit me Ministrin e Jashtëm qipriot Nikos Christodoulidis, duke iu referuar zhvillimeve të fundit në Mesdheun juglindor. dhe takimi i ardhshëm i Këshillit Evropian në Bruksel në 24 dhe 25 Shtator.

“Ne nuk mund të pranojmë të tilla ngjarje ” shtoi ai, duke shtuar se kishte një konsolidim të de-përshkallëzimit, ndërsa siguria dhe stabiliteti në rajon mbeten të patundur.

Nga ana e tij, Ministri i Punëve të Jashtme të Qipros, Nikos Christodoulidis, vuri në dukje se “rinovimi i NAVTEX-it turk dy ditë më parë për të zgjatur shpimet të YAVUZ deri në 14 tetor, në një kohë kur një seri procesesh dhe iniciativash që synonin “Veprimet e paligjshme dhe de-përshkallëzimi i Ankarasë provojnë, edhe një herë, synimet e vërteta të Turqisë.”

Ai shprehu shpresën që në ditët në vijim, në takimet thelbësore që do të mbahen në Bruksel, “partnerët do të tregojnë të njëjtën vendosmëri si Franca, në mënyrë që së bashku të mund të zbatojmë vendimet që kemi marrë”.

Duke e përshkruar marrëdhënien Qipro-Francë si të një rëndësie strategjike, bazuar në baza të forta, Z. Christodoulidis falënderoi ngrohtësisht Z. Mont për vizitën e tij, si dhe “për konsultimet e ndershme dhe produktive, si në aspektin e provokuese veprimet e Turqisë, po ashtu dhe për përpjekjet për të zgjidhur problemin e Qipros “.

Programi i Ministrit Francez Clement Bon përfshin një takim me Presidentin e Republikës së Qipros Nikos Anastasiadis, Ministrin e Mbrojtjes Charalambos Petridis, si dhe një fluturim mbi EEZ Qipriote.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.