Messi dënohet me 21 muaj burg për evazion fiskal

0

Lojtari argjentinas i Barcelonës, Leo Messi, është dënuar me burgim 21 muaj nga Gjykata Supreme e Spanjës.

Kjo u konfirmua nga Gjykata e cila konfirmoi se është dënuar për shkak të shkeljeve tatimore.

Ai është shpallur fajtor për shmangien e pagimit të taksave, në të cilën është i përfshirë edhe babai i ti.

Rasti në fjalë është regjistruar në vitin 2007.

Messi herë pas here ka tentuar të shfajësohet duke theksuar se nuk ka qenë në dijeni se ka shkelur ligjin, por gjykata ke hedhur poshtë këto pohime, duke theksuar se indiferenca e Messit nuk mund ta shfajësojë atë dhe ta lirojë nga përgjegjësitë.

Sidoqoftë, argjentinasi dhe babai i tij nuk pritet të kalojnë kohë në burg, pasi sipas ligjit spanjoll, dënimet nën dy vite mund të kryhen me lirim me kusht.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.