‘Mësim i dhimbshëm’, si u vendos një bllokim i stilit ushtarak në Wuhan

0

Ndërsa bota e mbërthyer me pandeminë përshkallëzues të koronavirusit, Kina rihapi qytetin e Wuhan të mërkurën, duke lejuar 11 milion banorët e saj të largoheshin për herë të parë në mbi dy muaj, një moment historik në përpjekjen e tij për të luftuar infeksionin.

Por ndërsa operacioni për të përmirësuar shpërthimin e koronavirusit në Wuhan është përshëndetur si një sukses nga Kina dhe shumë ekspertë ndërkombëtarë të shëndetësisë, ajo nuk u krye kaq lehtë.

Duke përdorur të dhëna për rastet e virusit, raportet zyrtare dhe mbi një duzinë intervistash me zyrtarë, banorë dhe shkencëtarë në Wuhan, Reuters ka përpiluar një llogari gjithëpërfshirëse se si shpaloset karantina e stilit ushtarak të qytetit.

TRUPA SHKENCORE

Autoritetet shëndetësore të Wuhan raportuan rastin e parë të asaj që doli të ishte koronavirusi i ri në dhjetor, dhe vdekja e parë e njohur që lidhej me virusin në fillim të janarit.

Zyrtarët e qytetit këmbëngulën që situata ishte nën kontroll për dy javët e para të janarit, duke minimizuar mundësinë e transmetimit nga njeriu te njeriu, pasi ata përqendroheshin në një treg me artikuj deti dhe kafshë të egra, ku shpërthimi besohej se kishte filluar.

Por shenja shqetësuese po shfaqeshin.

Repartet e frymëmarrjes në spital filluan të arrinin kapacitetet rreth 12 janarit, dhe disa njerëzit po largoheshinsa më larg, thanë një gjysmë duzinë banorë të Wuhan për Reuters.

Por të paktën deri në 16 janar, qeveria e Wuhan tha që asnjë rast i ri i sëmundjes nuk kishte ndodhur për rreth dy javë, dhe qyteti vazhdoi jetën normael. Darka të paketuara restorante, blerësit u mblodhën në rrethe tregtare dhe udhëtarët u drejtuan për tëk stacionet dhe aeroportet për pushimet e tyre të Vitit të Ri Hënor.

Ku janë vendosur masa minimale për të marrë temperaturat e banorëve në vendet publike, ose për t’i inkurajuar ata të veshin maska ​​mbrojtëse, thanë banorët.

“Ne njerëzit e zakonshëm nuk e dinim që duhej të merrnim masa mbrojtëse,” tha Wang Wenjun, xhaxhai i të cilit vdiq nga koronavirusi më 31 janar.

Por kjo ndryshoi pas 18 janarit, kur një ekip shkencëtarësh të dërguar nga qeveria qendrore në Pekin arritën në Wuhan.

Drejtimi i grupit ishte 83-vjeçari Zhong Nanshan, një epidemiolog i besuar për ngritjen e alarmit në Kinë për përhapjen e një koronavirusi tjetër, SARS, në 2003. Gjatë dy ditëve, ekipi hetoi burimin dhe shkallën e shpërthimit të Wuhan, duke inspektuar tregun e detit dhe tregun e kafshëve të egra dhe vendeve të tjera.

Ndërsa shkencëtarët vizituan Wuhan, humori i tyre u errësua ndërsa shkalla e krizës u bë e qartë, tha një burim i njohur me udhëtimin.

Një ditë para arritjes së shkencëtarëve, u konfirmuan katër raste të reja në Wuhan, asnjëra prej tyre nuk kishte lidhje të dukshme me tregun.

Kjo hedh dyshime mbi pohimet e mëparshme të autoriteteve lokale se nuk kishte prova thelbësore të transmetimit nga njeriu në njeriu, i cili do t’u kërkonte atyre të vendosnin masa drastike të mbajtjes në qytet.

Vizita e shkencëtarëve ishte e treta nga një grup ekspertësh që nga fundi i dhjetorit pasi dyshimi në Pekin u rrit se virusi ishte i transmetueshëm dhe zyrtarët vendas kishin fshehur sfidat me të cilat ata do të përballeshin me sëmundjen.

Gjatë vizitës së 18 janarit, ekipi bëri disa zbulime që ishin mbuluar më parë për publikun nga zyrtarët lokalë.

Mbi një duzinë punëtorësh të kujdesit shëndetësor ishin infektuar, përpjekjet për të gjetur kontakte të ngushta me raste të tjera të konfirmuara ishin pakësuar, dhe spitalet nuk kishin kryer një test të vetëm para 16 janarit, Zhong dhe ekspertë të tjerë të ekipit u njoftuan disa ditë pas udhëtimit të tyre në Wuhan .

Më 19 janar, grupi prej rreth një duzine shkencëtarësh u kthye në Pekin, ku ata raportuan gjetjet e tyre në Komisionin Kombëtar të Shëndetit, i cili formon politikën shëndetësore të Kinës.

Ekspertët rekomanduan që Wuhan të vihet nën karantinë dhe që kapaciteti spitalor të zgjerohet me shpejtësi, sipas dy burimeve që u informuan për diskutimet. Vetë Zhong kishte sugjeruar masat e bllokimit, thanë ata. Zhong dhe komisioni nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

Një nga burimet u tha se propozimi fillimisht ishte refuzuar nga zyrtarët e qeverisë Wuhan sepse ata kishin frikë nga ndikimi ekonomik, por ato u rrëzuan nga autoritetet qendrore.

Në mbrëmjen e 20 janarit, qeveria qendrore ngriti një forcë pune në Wuhan për të kryesuar luftën kundër epidemisë.

Bllokimi i Wuhan ishte vënë në lëvizje.

Ju Qing, nënkryetari i zyrës së statistikave në provincën Hubei, ku ndodhet Wuhan, tha se vetëm kur Zhong njoftoi gjetjet e tij, ai filloi të kuptojë seriozitetin e kësaj epidemie.

Zyrtarët në Wuhan, tha ai, reaguan shumë vonë. “Nëse qeveria do të kishte dërguar një njoftim, nëse do t’u kishte kërkuar të gjithëve të vishnin maska, të bënin kontrolle të temperaturës, ndoshta shumë më pak njerëz do të kishin vdekur.”

Ai shtoi: “ashtë një mësim i dhimbshëm me gjak dhe lot”.

Gjurmimi i mëvonshëm i pacientëve me virus tregoi se njerëzit konfirmuan që virusi po udhëtonte nga Wuhan në të paktën 25 provinca, bashki dhe rajone administrative në të gjithë Kinën para se plani i bllokimit të hynte në veprim.

Qeveria Wuhan dhe Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Pekin nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

MBYLLJA

Efektet e trazuara të ngjarjeve në Pekin u ndjenjë shpejt në Wuhan.

Më 22 Jan, zyrtarët e vjetër në Wuhan morën një njoftim me shkrim të qeverisë duke u thënë atyre të mos largoheshin nga qyteti, ose të raportonin vendndodhjen e tyre nëse do të kishin, sipas dy burimeve të qeverisë lokale.

Direktiva nuk ofroi detaje të mëtejshme, por rreth orës 8 të mbrëmjes së kësaj nate, disa zyrtarë morën njoftimin me telefon se qyteti do të ishte i mbyllur të nesërmen në mëngjes, thanë burimet.

Bllokimi u njoftua publikisht në 2 të mëngjesit, duke kthyer mijëra banorë të Wuhan që po përpiqeshin të gjenin një rrugëdalje.

Por hyrja brenda dhe jashtë qytetit u mbyll shpejt, me transportin publik që u mbyll dhe përdorimi i makinave private u ndalua. Banorët u ndaluan shpejt në shtëpitë e tyre.

Pasi kontrolloi krizën, Pekini gjithashtu largoi një numër zyrtarësh kryesorë nga provinca Wuhan dhe Hubei.

Kryetari i bashkisë së Wuhanit, Zhou Xianwang, i cili mbajti punën e tij, bëri një pranim të sinqertë në një intervistë për mediat shtetërore disa ditë më vonë se mekanizmat e raportimit të partive kishin ngulur në veprime më të hershme.

“Informacioni duhej të ishte lëshuar më shpejt,” tha ai. Procesi ishte ngadalësuar nga zyrtarët në Wuhan duke qenë “të detyruar të kërkojnë leje” përpara se të zbulonin plotësisht informacionin për publikun, tha ai.

‘NORMALITETI I RI’

Pothuajse dy muaj pasi u vendos bllokimi, Kina ka filluar të lejojë banorët të largohen nga qyteti, si dhe të lejojnë fluturimet e brendshme dhe trenat ndërqytetas. Wuhan ka raportuar vetëm një rast të ri gjatë javës së kaluar, dhe rreth 93% e të gjitha rasteve janë rikuperuar, sipas të dhënave zyrtare.

Ndërsa vendet e tjera i konsiderojnë karantinat e stilit Wuhan, sidoqoftë, ata numra janë shtuar e nën kontroll . Presidenti amerikan Donald Trump tha javën e kaluar se numrat e Kinës ishin “në anën e dritës”, duke tërhequr zemërimin e Pekinit.

Kina gjithashtu sapo ka filluar raportimin e të dhënave për raste asimptomatike, ato në të cilat transmetuesit mund të transmetojnë sëmundjen pa ndjerë simptoma, në javën e kaluar. Kjo pasoi një reagim publik në mediat sociale në Kinë që numrat kryesorë ishin fshehur nga zyrtarët, duke ngritur shqetësime se raste të tilla mund të çonin në një valë të dytë të infeksioneve.

Xue Lan, një profesor në Universitetin Tsinghua i cili është anëtar i një force pune të koronavirusit qeveritar, tha se masat paraprake të vendosura për bllokimin, si distanca sociale, ka të ngjarë të bëhen një pjesë e jetës në të ardhmen në Kinë.

“Tani e tutje jeta jonë shoqërore do të hyjë në një rrjedhë normale të re,” tha Xue.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.