Merkel shkon në karantinë pas kontaktit me mjekun e infektuar

0

Kancelarja gjermane Angela Merkel hyri në karantinë të dielën pasi ra në kontakt me një mjek të infektuar nga koronavirusi menjëherë pasi njoftoi më shumë frenime mbi ndërveprimin shoqëror për të ngadalësuar përhapjen e sëmundjes.

Merkel, 65 vjeç, do të vazhdojë punën e saj nga shtëpia dhe do t’i nënshtrohet testeve të përsëritura gjatë ditëve të ardhshme, tha zëdhënësi i saj në një deklaratë, duke shtuar se ishte akoma shumë shpejt për një provë përfundimtare.

Sipas deklaratës, Merkel pasditen e së premtes kishte marrë një vaksinë të shtyrë kundër pneumokokut, një baktere që shkakton pneumoni, nga një mjek që më vonë u testua pozitiv për koronavirus.

Merkel më parë të dielën tha në një konferencë shtypi televizive se Gjermania do të ndalojë takimet publike të më shumë se dy personave, mes një numri masash të mëtejshme.

“Qëllimi kryesor është të fitosh kohë në luftën kundër virusit,” tha ajo, duke përmendur një marrëveshje midis qeverisë federale dhe landeve të rajonit.

Për të paktën dy javët e ardhshme, njerëzit nuk do të lejohen të formojnë grupe prej tre ose më shumë në publik, përveç nëse ata jetojnë së bashku në të njëjtën familje, ose mbledhja është e lidhur me punën, shtoi ajo.

Restorantet mund të shërbejnë vetëm klientët përmes karrocave e tabakave, ndërsa parukierët dhe sallonet e bukurisë, masazhet dhe sallat e tatuazheve duhet të mbyllen.

Qeveritë në Evropë, epiqendra e pandemisë globale, kanë përshkallëzuar përgjigjet e tyre të urgjencës në mes të një numri në rritje të vdekjeve.

Italia ndaloi udhëtimet brenda vendit pas ngrirjes së veprimtarisë jo-thelbësore të biznesit. Spanja dëshiron të zgjasë deri më 11 Prill një gjendje të jashtëzakonshme që vendosi këtë muaj.

Landet e rajoneve në Gjermani kishin marrë më parë qasje të ndryshme në luftën kundër virusit. Bavaria dhe Saarland kishin shkuar më larg, duke imponuar kufizime për t’i mbajtur njerëzit brenda shtëpive të tyre, me një numër përjashtimesh të lidhura me punën.

“Ne po zvogëlojmë më tej jetën publike dhe ndërveprimin shoqëror dhe po sigurohemi të vendosim të njëjtat rregulla në parim si në të gjithë Gjermaninë,” tha Merkel.

Vitin e kaluar, Merkel pësoi disa periudha tronditëse në ngjarjet publike, duke shkaktuar spekulime për shëndetin e saj.

“Unë jam i vetëdijshëm për përgjegjësinë e zyrës sime,” u tha ajo gazetarëve korrikun e kaluar pas episodeve të dridhjes. “Unë sillem në mënyrë të duhur sa i përket shëndetit tim … Unë kujdesem për shëndetin tim.”

Merkel ka thënë se ajo nuk do të kërkojë një mandat të pestë si kancelare në zgjedhjet federale të tetorit 2021. Ajo ka zënë vend në skenën evropiane që nga viti 2005, duke ndihmuar udhëheqjen e BE-së përmes krizës së zonës së euros dhe hapjen e dyerve të Gjermanisë për migrantët që largohen nga lufta në Lindja e Mesme në 2015, një veprim që ndan akoma bllokun dhe vendin e saj.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.