Mërgimi i lirë i punëtorëve nga BE në Britani, po i vjen fundi

0

Ligjvënësit britanikë miratuan të hënën një projekt-ligj që i jep fund migrimit të lirë të punëtorëve nga BE, në një votim që nxori në dritë çështjen e infermierëve dhe mjekëve të huaj midis një pandemie koronavirusi. Pak më shumë se 13% e të punësuarve në NHS janë të huaj dhe 5.5% janë shtetas të BE-së.

Migrimi nga vendet më të varfra të BE-së ishte një nga çështjet më të rëndësishme të fushatës në referendumin e Brexit 2016.

Projekt-ligji shfuqizon nga viti 2021 të drejtat e veçanta të imigracionit të qytetarëve të Zonës Ekonomike Evropiane (BE, Islanda, Norvegjia dhe Lihtenshtajni) dhe Zvicra.

Sidoqoftë, ai nuk ka sqaruar kriteret e reja sipas të cilave punëtorët migrantë do të lejohen ose jo.

Kryeministri britanik Boris Johnson ka zbuluar tashmë një plan për një sistem pikësimi nga i cili do të përfitojë kandidatët që ushtrojnë një profesion shumë të specializuar.

Ministri i Brendshëm Priti Patel premtoi një sistem “më të rreptë, më të drejtë dhe më të thjeshtë”, i cili “do të luajë një rol jetësor” kundër pandemisë.

Nga ana e tij, zëdhënësi iMinistrisë së Punës Nick Thomas-Simmons tha se projekt-ligji “kërcënon NHS (Sistemi Kombëtar i Shëndetit) në një kohë kur ne kemi nevojë për punonjës të huaj më shumë se kurrë”.

Patel theksoi se qeveria britanike ka zbatuar një proces të përshpejtuar vizash për mjekët, infermierët dhe punonjësit e tjerë të shëndetit. Qeveria britanike gjithashtu është zotuar të zgjasë automatikisht vizat e këtyre profesionistëve për një vit, nëse skadojnë nga tani deri në tetor.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.