Mbretëria e Bashkuar vendosi për frenime të reja…

0

Britania do të njoftonte të hënën masa të reja për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, duke shtuar potencialisht kufizime në një ngërç tashmë të paprecedentë në jetën e përditshme, pasi dhe ushtria u pranoi për të ofruar pajisje mbrojtëse për spitalet.

Me disa mjekë që thoshin se ndjeheshin si “mish për top”, qeveria tha që ushtria do të ndihmojë në dërgimin e miliona pajisje mbrojtëse personale (PPE), përfshirë maska ​​për punonjësit e kujdesit shëndetësor që janë ankuar për mungesa.

Vdekjet nga virusi në Britani u rritën në 335 të hënën ndërsa Kryeministri Boris Johnson u përgatit të kërkojë masa të reja më 20:30 gmt, i cili zëvendëson konferencën e tij të përditshme për shtyp.

Në një letër duke iu përgjigjur Johnson për të rritur furnizimet e PPE, më shumë se 6,000 mjekë të vijës së parë thanë se u kërkohej të vinin në rrezik jetën e tyre me maska ​​të vjetra dhe pajisje me cilësi të ulëta.

Sekretari i Shëndetësisë, Matt Hancock pranoi se kishte pasur çështje, por premtoi se po merrej veprimi i nevojshëm. Ai tha se ushtria do të lëvizë gjatë gjithë ditës dhe natës për të marrë dhe shpërndarë furnizime për stafin mjekësor.

“Është si një përpjekje lufte, është një luftë kundër këtij virusi dhe ushtria ka qenë tepër e dobishme në marrjen e logjistikës, kështu që ne mund të marrim furnizimet për të mbrojtur njerëzit në vijën e parë,” i tha ai BBC, duke thënë shërbimin shëndetësor tani kishte 12,000 ventilatorë, 7,000 më shumë sesa në fillim të krizës.

Dhoma e ulët e parlamentit të Britanisë pritet të aprovojë legjislacionin e urgjencës duke u dhënë autoriteteve kompetente për të ndaluar përhapjen, duke përfshirë të drejtën për të arrestuar njerëzit dhe për t’i vendosur ata në izolim për të mbrojtur shëndetin publik.

Britania tashmë ka sjellë një sërë masash në përpjekje për të frenuar virusin dhe të hënën qeveria këshilloi qytetarët që udhëtojnë jashtë vendit të kthehen menjëherë në shtëpi.

Këshillat për të qëndruar në shtëpi dhe për të shmangur grumbullimet shoqërore shkuan pa u dëgjuar nga miliona qytetarë në fundjavë, të cilët shfrytëzuan motin me diell për t’u mbledhur në parqe dhe sallone bukurie, duke injoruar udhëzimet për të qëndruar 2 metra larg.

Emyr Williams, shefi ekzekutiv i Autoritetit të Parkut Kombëtar Snowdonia në Uells, tha se 24 orët e kaluara kishin qenë të pashembullt.

Qeveria ka paralajmëruar se Britania do të përballet me një mbyllje dhe kufizime të udhëtimit nëse njerëzit vazhdojnë të injorojnë këshillat.

“Ne jemi plotësisht të përgatitur për ta bërë këtë nëse duhet, sepse objektivi këtu është me të vërtetë i qartë, është të ndalojmë përhapjen e virusit,” tha Hancock për Sky News.

Mbyllja e dyqaneve jo thelbësore erdhi ndërsa Britania hapi pjesën e parë të një skeme garancie kredie prej 330 miliardë paundësh (384 miliardë dollarë) për bizneset për të ndihmuar firmat e vogla dhe të mesme të huazojnë deri në 5 milion paund për t’u marrë me ndalesat e koronavirusit.

Bankat në Mbretërinë e Bashkuar janë në një “pozicion të fortë” për të mbështetur më tej një ekonomi që do të tërhiqet nga epidemia, Banka e Anglisë dhe huadhënësit kryesorë thanë në një deklaratë të përbashkët.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.