Mbretëria e Bashkuar vendos “reciprocitet” karantine për udhëtimet nga Greqia

0

Ata që udhëtojnë për në Mbretërinë e Bashkuar nga Greqia do të vazhdojnë të jenë në karantinë për 14 ditë, njoftoi Ministri Britanik i Transportit Grand Saps.

Gjatë ditës, qeveria britanike do të zbulojë listat e vendeve “jeshile” dhe “portokalli” nga të cilat do të lejohen mbërritjet pa ndërprerje.

Në këto kategori, siç tha zoti Sapps, do të jenë vende si Franca, Spanja dhe Italia.

Greqia do të përfshihet në kategorinë e vendeve “të kuqe”, megjithë pamjen më të mirë epidemiologjike nga Mbretëria e Bashkuar.

Siç shpjegoi Z. Sapps, vendimi u mor për shkak të ndalimit të fluturimeve të drejtpërdrejta nga Britania për në Greqi deri më 15 korrik.

“Reciprociteti nuk mund të vijë para 15 korrikut,” tha Ministri Britanik i Transportit, duke iu referuar vendimeve të qeverisë Greke.

Lista e kuqe do të përfshijë gjithashtu Shtetet e Bashkuara, shumë vende të Amerikës Latine dhe ndoshta Rusinë.

Përjashtimet nga karantina pritet të hyjnë në fuqi në fund të javës tjetër.

Deri nesër, rekomandimi global i udhëtimit të Zyrës së Jashtme pritet të ndryshojë gjatë udhëtimeve të panevojshme.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.