Mbretëria e Bashkuar u kërkon bankave që të vazhdojnë kreditimin gjatë periudhës së koronavirusit…

0

Bankat britanike duhet të mbajnë kreditimin e bizneseve përgjat krizës së koronavirusit për të siguruar që kompanitë e vlefshme të mos dështojnë, thanë të mërkurën qeveria dhe Banka e Anglisë, pasi premtuan 330 miliardë paund në garanci kredie.

Në një letër të përbashkët drejtuesve të bankave të mëdha, ministri i financave Rishi Sunak, Guvernatori i Bankës së Anglisë Andrew Bailey dhe shefi ekzekutiv i përkohshëm i Autoritetit të Sjelljes Financiare, Chris Woolard, u bëri thirrje atyre që të mbështesin ekonominë.

“Kjo do të kërkojë një gatishmëri për të mbajtur dhe zgjeruar huadhënien megjithë kushtet e pasigurta ekonomike. Ne duhet të sigurohemi që firmat, modelet e biznesit të të cilave ishin të zbatueshme para kësaj krize të qëndrojnë të vlefshme pasi të ketë mbaruar kriza”shkruan ata.

Javën e kaluar Sunak tha që qeveria do të garantojë 330 miliardë paund kredi bankare për biznesin, dhe BoE do të blejë borxhin e njohur si letër komerciale nga kompani të mëdha që kishin një vlerësim kredie të nivelit të investimeve ose ekuivalent para krizës.

Të hënën qeveria tha se bizneset me kuotim deri në 45 milion paund duhet të jenë në gjendje të marrin kredi pa interes 12 muajsh deri në 5 milion paund nga bankat.

Letra e së mërkurës u tha bankave se duhet të ishte përparësira për të ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për ta mundësuar këtë.

Qeveria do të garantojë 80% të parave të kredituara.

Bankat pritej të mbështesin të gjitha llojet e firmave, jo vetëm ato të mbuluara nga BoE dhe skemat qeveritare të mbështjellura deri më tani, për shembull duke zgjatur ose duke lejuar bizneset të shtyjnë shlyerjet e kredisë, shtoi Thesari, BoE dhe FCA.

“Ne gjithashtu vlerësojmë përpjekjet e bizneseve për të siguruar që çdo fleksibilitet i shtrirë klientëve në këtë kohë të pashembullt regjistrohen me saktësi në mënyrë që të parandalojnë një ndikim negativ në kartelën e kredisë së një klienti,” thanë ata.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.