Mbretëria e Bashkuar mbyllur baret lokalet dhe restorantet …

0

Kryeministri Boris Johnson mbylli në mënyrë efektive Mbretërinë e Bashkuar të premten, duke porositur bare, restorante, teatro, kinema dhe palestra të mbyllnin dyert e tyre në një përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e përshpejtuar të koronavirusit.

Ndërsa shpërthimi i koronavirusit përfshihet në të gjithë botën, qeveritë, kompanitë dhe investitorët po luftojnë me krizën më të madhe të shëndetit publik që nga pandemia e gripit në 1918, popullsia është në panik dhe duke shkatërruar tregjet financiare.

Johnson tha që ai kuptoi se sa e rëndë ishte të hiqte të drejtat e lashta të britanikëve për të shkuar në pijetore, por se ishte absolutisht thelbësore të ngadalësohej përhapja e koronavirusit.

“Unë pranoj që ajo që ne po bëjmë është e jashtëzakonshme: ne po heqim të drejtën e lashtë, të patjetërsueshme të njerëzve të lindur të lirë në Mbretërinë Bashkuar për të shkuar në pijetore, dhe unë mund të kuptoj se si ndihen njerëzit për këtë,” Johnson tha. “Është një pikëllim i madh.”

“Është një pikëllim i madh për ta bërë këtë, të gjithë e kuptojnë ,” tha ai. “Është e hidhur të mendosh për bizneset që do të përballen me vështirësi si rezultat i masave që ky vend duhet të marrë”.

Mbretëria e Bashkuar deri më tani ka 3,983 raste të konfirmuara të koronavirusit, pasi u testuan 66.976 njerëz, megjithëse shkencëtarët e qeveria thonë se ajo po vrapon në të gjithë Londrën, pjesërisht edhe pasi disa njerëz nuk i binden këshillave të qeverisë për t’u izoluar.

Gjithsej 177 persona me virus kanë vdekur deri më tani në të gjithë vendin.

Johnson tha që baret, restorantet, teatrot, klubet e natës, pubet, kinematë, palestrat dhe qendrave të kohës së lirë u kërkohej të mbyllen të premten në mbrëmje dhe të qëndrojnë të mbyllura për një kohë të pacaktuar.

“Ne po u themi kafeneve, bareve dhe restoranteve që të mbyllen sonte sa më shpejt dhe jo të hapen nesër,” u tha Johnson gazetarëve në Downing Street. 

“Disa njerëz sigurisht mund të joshen që të dalin sonte, dhe unë u them atyre njerëzve”, ju lutem mos dilni “, tha Johnson.

Qeveria njoftoi gjithashtu se një paradë e veteranëve ushtarakë në Londër për të shënuar 75 vjetorin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore në Evropë (Dita e V) në maj do të anulohej.

Planet e reja për të shënuar këtë rast do të zbulohen së shpejti.

Ministri i financave i Johnson Rishi Sunak gjithashtu nisi një paketë gjigande stimuluese për të stabilizuar ekonominë e goditur me virusin e Britanisë të Premten, përfshirë qeverinë që paguan pagat e punëtorëve në vend.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.