Marrëveshje kritike me Italinë për EEZ Greke…

0

Nënshkrimi i djeshëm i demarkacionit të zonave detare, përkatësisht zonës ekskluzive ekonomike (EEZ) midis ministrave të jashtëm grek dhe italian, po fillon zgjidhjen e një çështjeje në pritje prej 43 vjetësh. Në praktikë, marrëveshja për zonën kontinentale të vitit 1977 po shtrihet në sipërfaqen e detit Jon, ndërsa një mesazhi i qartë i dërgohet dhe Ankarasë për pozicionin diplomatik të Greqisë dhe vendosmërinë për të ecur përpara.

Në anën Greke, ka kënaqësi, por edhe shpresë, se rruga e demarkacionit do të ndiqet nga vendet e tjera të rajonit, pasi Kryeministri Kyriakos Mitsotakis e bëri të qartë në mesazhin e djeshëm në lidhje me nënshkrimin. Sidoqoftë, marrëveshja mbetet të ratifikohet nga të dy parlamentet kombëtarë, në Greqi dhe Itali, dhe është mjaft e qartë se për Athinën ky proces parlamentar është një përparësi absolute.

Gjembi kryesor në marrëveshje ishte hezitimi i italianëve për të nënshkruar një tekst që kufizonte veprimtarinë e flotave të mëdha të vendit. Burime diplomatike thanë dje se dy ministrat e jashtëm kishin nënshkruar një deklaratë të përbashkët duke shprehur angazhimin e tyre për një menaxhim të ekuilibruar dhe të qëndrueshëm të këtyre burimeve dhe ranë dakord të zhvillojnë konsultime për të vlerësuar çdo pasojë të mundshme të faktorëve të ndryshëm. të dy shteteve.

Një detaj i rëndësishëm është nënshkrimi, ku Greqia dhe Italia bashkërisht kërkojnë një ndryshimin e ardhshëm në rregulloret e zakonshme të politikës së peshkimit, në mënyrë që, kur Greqia vendos të zgjerojë zonën e saj detare në 12 milje detare, ajo ekzistuese ruhet. aktiviteti i peshkimit të peshkatarëve italianë në zonën midis 6 dhe 12, që tani ndodhet në ujërat ndërkombëtare.

Bazuar në ato që thanë të njëjtat burime, në marrëveshje “të drejtat ekzistuese të peshkatarëve italianë përshkruhen qartë, por më kufizime, si për sa i përket numrit të anijeve, ashtu edhe për sa i përket specieve që mund të kapen dhe speciet e kapura nga Grekët janë të përjashtuara ”. Në Athinë ka një dëshirë të fortë se marrëveshja me Italinë mund të hap dritaren për një zhvillim të ngjashëm me Shqipërinë, e cila, megjithatë, edhe tani nuk ka një gjykatë aktive kushtetuese, e cila e bën çdo zhvillim në këtë drejtim jashtëzakonisht të vështirë. 

Menjëherë pas nënshkrimit të marrëveshjes, Kryeministri vuri në dukje se “Greqia dhe Italia kanë demonstruar sot se si dy fqinjë mund të kthejnë detin rreth tyre në ujëra të qeta të përparimit dhe zhvillimit. Shpresoj se do të arrihen marrëveshje të ngjashme, midis vendeve të tjera të rajonit “. Z. Mitsotakis theksoi se marrëveshja përputhet plotësisht me rregullat e së drejtës ndërkombëtare dhe Konventën e Kombeve të Bashkuara për Ligjin e Detit.  Dhe, natyrisht, ajo njeh të drejtat sovrane në të gjitha tokat, tokën dhe ishullin. “Thjesht erdhi në vëmendjen tonë tani. Dhe për një kontribut vendimtar për paqen dhe stabilitetin në rajonin tonë “. Më parë, Z. Dendias foli për një “ditë historike”.

Z. Di Maio gjithashtu përshkroi “momentin historik” si “të kënaqshëm”, duke theksuar se “përveç vendosjes së marrëdhënieve detare me Greqinë, si Itali ne po dëshmojmë se kujdesemi për interesat e peshkatarëve dhe gjithmonë duke respektuar dhe respektuar të drejtat sovrane ”.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.