Macron presion politikanëve libanezë ndërsa afrohet afati i formimit të kabinetit…

0

Presidenti francez Emmanuel Macron ka bërë presion ndaj politikanëve libanezë që të mbajnë premtimet për të formuar një qeveri të re këtë javë dhe ta nxjerrin vendin nga kriza e tij më e rëndë që nga lufta civile 1975-1990, tha zyra e tij të dielën.

Udhëheqësit e Libanit i premtuan Macron më 1 shtator gjatë vizitës së tij se ata do të formonin një kabinet teknokratësh pa besnikë partiakë në rreth dy javë për t’i dhënë fund një krize dëmtuese ekonomike të përkeqësuar nga shpërthimi i madh në Beirut më 4 gusht.

Një burim zyrtar tha se Kryeministri i caktuar Mustafa Adib pritej të paraqiste planin e tij për një kabinet Presidentit Michel Aoun të hënën, duke kërkuar të përshpejtojë një proces që zakonisht kërkon muaj pazaresh për ministritë.

“Presidenti Francez vazhdon thirrjet e tij për lojtarët e ndryshëm politikë në Liban,” tha zyra presidenciale Franceze, pa dhënë detaje në lidhje me ndonjë diskutim.

Macron zhvilloi bisedime telefonike të Shtunën me Kryetarin e Parlamentit Nabih Berri, një politikan i lartë Shiit, në një përpjekje për të hequr një pengesë mbi postin e ministrisë së financave, e cila tradicionalisht kontrollohet nga Shiitët, tha një aleat politik i Berrit.

Berri, kreu i Lëvizjes Amal, një aleat i grupit shiit Hezbollah të fuqishëm politikisht dhe të armatosur rëndë, tha në një deklaratë të dielën se grupi i tij kundërshtoi mënyrën se si po formohej kabineti dhe nuk donte të bashkohej. Por ai tha se do të bashkëpunonte për të stabilizuar kombin.

Berri përmendi një shqetësim në lidhje me mungesën e konsultimit dhe atë që ai e quajti përdorimin e “levave të huaja” në formimin e kabinetit. E njëjta frazë u përdor në një fjalim të dielën nga një aleat tjetër i Hezbollahut, politikani i krishterë Gebran Bassil.

Kryeministri i caktuar, një suni, ka bërë pak komente publike. Por burimet thonë se ai dëshiron të shkundë udhëheqjen e ministrive, disa prej të cilave janë kontrolluar nga të njëjtat grupe për vite me rradhë.

Donatorët kanë kërkuar reforma për të zhbllokuar miliarda dollarë ndihma që u premtua fillimisht në 2018 por kurrë nuk u disbursuan.

Çdo qeveri ka nevojë për bekimin e fraksioneve kryesore të krishtera dhe myslimane për t’u siguruar që ajo përputhet me sistemin sektar të Libanit të ndarjes së pushtetit.

Franca ka hartuar një udhërrëfyes të hollësishëm për të trajtuar korrupsionin dhe problemet e tjera që kanë paralizuar sistemin bankar dhe kanë dërguar monedhën vendase në rënie të vazhdueshme.

Burimet politike thonë se pozicioni i Berrit ndaj kabinetit u forcua pasi Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione ndaj aleatëve të Hezbollahut, një grup që Uashingtoni e konsideron si grup terrorist por që Parisi thotë se ka një rol të ligjshëm politik.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.