Macron po i hedh benzinë zjarrit në Lindjen e Mesme, thotë Ministri Turk i Mbrojtjes Akar

0

Presidenti francez Emmanuel Macron po i hedh benzinë zjarrit në Mesdheun Lindor dhe po e bën më të vështirë zgjidhjen e problemeve, tha ministri turk i mbrojtjes më 18 shtator. 

Në një intervistë ekskluzive me Channel 4 News të Britanisë, Hulusi Akar tha se presidenti francez po përpiqet të marrë rolin e Napoleonit që vdiq dy shekuj më parë, por Macron nuk ka këllqe të forta për këtë punë.

Për përpjekjet për bisedime të NATO-s, Akar tha se megjithëse Greqia ngurron dhe ngadalëson zgjidhjen e çështjes së Mesdheut Lindor me disa parakushte, Turqia mbështet mbajtjen e këtyre takimeve.

Në lidhje me qëndrimin e BE ndaj çështjes, ai tha se BE nuk po kontribuon në zgjidhje dhe është bërë një pjesë e bllokimit.

Ai tha se BE nuk ka ndonjë autoritet për të vendosur ose rregulla për të ndryshuar e as kufij për të vendosur në Mesdheun Lindor.

Tensionet kohët e fundit janë përshkallëzuar për çështjen e kërkimit të energjisë në Mesdheun Lindor.

Greqia ka diskutuar kërkimin e energjisë së Turqisë në rajon, duke u përpjekur të futur në territorin detar turk bazuar në ishuj të vegjël pranë bregdetit turk.

Për të ulur tensionet, Turqia ka bërë thirrje për dialog për të siguruar ndarjen e drejtë të burimeve të rajonit.

Ndërkohë, delegacionet ushtarake turke dhe greke kanë zhvilluar takime teknike në selinë e NATO-s për të diskutuar mënyrat për të ulur tensionet dhe rrezikun e ndonjë incidenti midis tensioneve në rritje në Mesdheun Lindor.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.