Macron e cilëson politikën turke në Libi si “kriminale”!

0

Presidenti francez Emanuel Macron kohët e fundit e përshkruan politikën e Turqisë në Libi si “historike dhe kriminale”, veçanërisht për një anëtar të NATO-s.

Në një konferencë të përbashkët shtypi me kancelaren gjermane Angela Merkel në Mezberg, Gjermani, Z. Macron tha se Ankaraja po shkel çdo aspekt të Procesit të Berlinit (nisma e Evropës për të gjetur një zgjidhje politike për luftën civile Libiane).

Ai foli në mbështetje të Aleancës me SHBA, por tha se mbajtja e një pavarësie ishte e rëndësishme për praninë ushtarake të Turqisë në Afrikën e Veriut.

Sipas burimeve diplomatike evropiane, Franca dëshiron një dialog të thelluar mbi marrëdhëniet BE-Turqi në Këshillin e ardhshëm të Çështjeve të Jashtme i cili mendohet të mblidhet më 13 korrik.

Situata aktuale, destabilizimi i Libisë, me pasojat që mund të ketë ajo për terrorizmin dhe imigrimin e paligjshëm, shkeljet e sovranitetit të Greqisë dhe Qipros, etj.  konsiderohen të papranueshme nga Parisi, e cila po përshkallëzon vazhdimisht retorikën e saj kundër Ankarasë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.