Lumë kërkesash për divorc në Kinë pas karantinës…

0

Koronavirusi ka krijuar një realitet të ri, duke prekur të gjitha fushat e jetës së njerëzve, por marrëdhëniet midis çifteve.

Pas pancemisë së koronavirusit duket se dhe çiftet në Kinë po shkëputen pasi shkalla e divorcit në vend është rritur ndjeshëm, sipas Daily Mail.

“Familjet kalojnë shumë kohë së bashku në shtëpi” për shkak të vetë-izolimit shkaktuar nga koronavirusi. Më shumë se 300 çifte kanë caktuar një takim për divorc në 24 shkurt, thotë Lu Shijun i Regjistrit të Qarkut Sichuan në Kinën Jugperëndimore.

Zyrtarët besojnë se rritja e mprehtë e kërkesave për divorc është për faktin se çiftet kalojnë shumë kohë në hapësira të vogla për shkak të izolimit të vetvetes.

“Shkalla e divorcit është rritur në krahasim me muajt e më parshëm (rasti i koronavirusit)”, thuhet në raport. “Të rinjtë kalojnë shumë kohë në shtëpi. Ata kanë tendencë të kenë mosmarrëveshje mes të çifteve të reja dhe duan të divorcohen, “shpjegon Lu.

Zyrat e regjistrimit të martesave në Xi’an në provincën Shaanxi në Kinën veriperëndimore kanë parë gjithashtu një rritje të paparë të kërkesave për shkurorëzime që nga 1 mars, sipas raportimeve. Një zyrë rajonale mori 14 aplikime brenda një dite, duke prekur tavanin e vendosur nga këshilli vendor, tha një zyrtar regjistrimi për Global Times.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.