Lufta kundër plastikës filloi, me uiskin…

0

Uiski i famshëm “Johnnie Walker” do të jetë i disponueshëm në shishe letre që nuk do të përmbajë gjurmë plastike, që nga fillimi i vitit 2021, njoftoi sot kompania e saj e prodhimit, Diageo Plc, pasi prodhuesi më i madh i alkoolit në botë po përshpejton përpjekjet e tij për të parandaluar ndotjen. nga mbetjet plastike. Paketimi i ri, i zhvilluar nga Pulpex Ltd, bashkë me kompaninë e menaxhimit të biznesit Pilot Lite, do të bëhet nga letër që plotëson standardet dhe është plotësisht e riciklueshme, sipas kompanisë, e cila gjithashtu prodhon Birrën “Guinness” dhe xhinin “Tanqueray”.

Pulpex gjithashtu do të krijojë shishe letre të markës për kompanitë e tjera të pijeve, të tilla si Untonver, prodhuesi i Lipton, dhe ndërmarrja e pijeve të buta Pepsi Co, të cilat pritet të fillojnë vitin e ardhshëm. Kompanitë e konsumatorëve janë nën presionin e rreptë për të zvogëluar përqindjen e plastikës që ata përdorin në paketimin e ushqimeve dhe sendeve të tjera shtëpiake. Vetëm në Evropë, vlerësohet se 8.2 milion ton plastikë janë përdorur për të paketuar ushqime dhe pije në vitin 2018, sipas analistëve të ING.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.