Lojërat Olimpike, shtyrja mbase … në pranverën e ardhëshme

0

Ajo që nuk arritën të bënin sulmet terroriste në Mynih (1972) dhe Atlanta (1996) dhe bojkotimet (1980 – Moskë dhe 1984 – Los Angeles) , e bëri COVID-19. Ora e numërimit të organizimit në Tokio “ngriu” 122 ditë para fillimit të saj. 

Ndërsa kryeministri japonez Shinzo Abe njoftoi shtyrjen, vendimin më të rëndësishëm të marrë në kohë paqe në lidhje me Lojërat Olimpike dhe Paralimpike, ai gjithashtu nënvizoi se ngjarja duhet të mbahet deri në verën e 202. , vendimi i dytë i madh do të jetë data e fillimit.

“Tani të gjithë ata që janë të përfshirë do të duhet të bëjnë sakrifica dhe kompromise. Ngjarja do të jetë, në fund të fundit, një enigmë e Lojërave të mrekullueshme “, tha Presidenti i ILO-së, Thomas Bach, ndër të tjera, ai theksoi se datat e kandidatëve nuk do të kufizoheshin vetëm në muajt e verës, dhe se pranvera ishte një mundësi e shkëlqyer. Në fakt, lulet e qershisë do lulëzojnë në pranverë, ngjarje e cila është një festë në Japoni. Nuk është rastësi që pishtari Olimpik u krijua gjithashtu në formën e një lulëzimi të qershisë. Sipas informacionit të “K”, midis propozimeve të tjera ekziston edhe ai për mbajtjen e “Javës së Artë” të Japonisë (fundi i prillit deri në fillim të majit).

Sidoqoftë, simbolet nuk futen në … enigmën e Olimpiadës së adaptuar. Një grup pune i quajtur “Këtu ne shkojmë” tashmë ka filluar diskutimet me federatat ndërkombëtare, të cilat do të duhet të ndryshojnë kalendarin e ngjarjeve të tyre. “Nëse del një copë, atëherë i gjithë misteri shkatërrohet”, tha Thomas Bach. 

Vendimi për të shtyrë, megjithatë, nuk erdhi … pa mundim. Komitetet dhe sportistët kryesorë olimpikë madje kanë kërcënuar të bojkotojnë. Nuk është rastësi që sapo u njoftua shtyrja, shumë përfaqësues të federatave botërore, dhe atletë shprehen lehtësimin e tyre.

Pas njoftimit të vendimit për shtyrjen e Lojërave filluan telekonferencat. Përfaqësuesit nga Federatat Olimpike Ndërkombëtare do të ulen për shumë orë në të njëjtën … tryezë konferencash me përfaqësuesit e ILO, Tokio 2020 (Komiteti Drejtues do të mbajë të njëjtin emër), transmetuesit dhe sponsorët në mënyrë që të bien dakord për datën e re. Por kjo nuk pritet të vendoset … në shumën e parave. Tashmë, propozimi i parë për të zhvilluar ngjarjen në pranverën e ardhshme ka marrë reagime nga atletët, të cilët besojnë se kjo periudhë kohore nuk e favorizon sportin e tyre. 

Nga ana tjetër, vrapimi në pranverë favorizon sporte si maratona dhe pista, ku atletët do të kishin probleme me temperaturat e larta. Për këtë arsye, ILO kishte vendosur që këto gara të zhvilloheshin në Sapporo në vend të Tokios.

Sigurisht që shtyrja e Lojërave Olimpike solli edhe shtyrjen e stafetës Olimpike Olimpike, e cila ishte planifikuar të niste sot në Japoni.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.