Largimi i statujës Sovjetike tensionon edhe më tej marrëdhëniet Çeko-Ruse

0

Ivan Konev hyri në Pragë menjëherë pas dorëzimit gjerman në 1945, ndërsa statuja e tij u largua nga qyteti i Pragës të premten.

Njerëz të maskuar sulmuan  ambasadën Çeke në Moskë të hënën pasi një statujë të një komandanti ushtarakn të epokës sovjetike është hequr nga piedestali i saj në Pragë është vetëm i fundit në një seri të ndërprerjeve të marrëdhënieve bilaterale midis Rusisë dhe vendeve të vogla evropiane  .

Statuja bronzi e Marshallit Ivan Konev u hoq nga podiumi i tij në një shesh të Pragës, në 3 Prill. Moska u përgjigj me tërbim, dhe u mbështet në zemërimin e saj nga aktivistë në të dy vendet.

Në një letër , ambasada ruse akuzoi autoritetet Çeke se “duan të përkeqësojnë të gjithë kompleksin e marrëdhënieve Ruso-Çeke”. Ky “vandalizëm” nuk do të mbettj pa një përgjigje të përshtatshme “, tha ai.

“Nuk jam i sigurt se çfarë kuptojnë ata me një përgjigje të përshtatshme”, tha Ondrej Kolar, kryetari i bashkisë së Pragës . “Por unë nuk mendoj se duhet të përfshijë dhe sulmin ndaj ambasadës sonë.”

Rusia tjetër, grupi “bolshevik nacionalist” që pretendon të ketë kryer sulmin e të hënës në ambasadë , me bomba tymi dhe me një flamur që lexonte “Stop fashizmit” bashkangjitur portave të ndërtesës, tha që ata po protestonin për kthimin e autoriteteve Çeke të nazizmi “.

Grupi, i cili lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se : “Tanket tona do të jenë në Pragë! Rusia është gjithçka, pjesa tjetër nuk është asgjë!”.

Ministria e Jashtme Çeke i bëri thirrje Rusisë të parandalojë sulmet e mëtejshme. “Incidenti ndodhi përkundër faktit se një shtetrrethim zbatohet në Moskë,” vuri në dukje ministria në një letër. “Ne presim që autoritetet ruse të marrin masa për të parandaluar përsëritjen e incidenteve të tilla.”

Politika e kujtesës

Monumenti i gjeneralit të Ushtrisë së Kuqe ishte për vite me radhë ka qenë një polemikë në Pragë 6, një lagje e pasur banimi i kryeqytetit Çek që është mikpritës për shumë ambasada.

E ngritur në vitin 1980, statuja nderoi Konev për udhëheqjen e forcave sovjetike për çlirimin e Pragës nga nazistët në 1945. Sidoqoftë, përfshirja e tij e mëvonshme në shtypjen e revolucionit hungarez në 1956, si dhe sugjerime që ai mori pjesë në planifikimin e pushtimit të Çekosllovakisë në vitin 1968 nga forcat e Paktit të Varshavës, do të thoshte se tërhiqte të dy tubime dhe vandalizëm.

Në shtator, Kolar dhe këshilli bashkiak votuan për lëvizjen e monumentit. Kryebashkiaku tha se Marshall Konev duhet të jetë përsëri për vizitë në një Muze të ri të Kujtimit të Shekullit 20 që po ndërtohet nga qyteti deri në janar të ardhshëm. Një “Memorial i çlirimit të Pragës” do të zëvendësojë oficerin e Ushtrisë së Kuqe në Sheshin Interbrigady.

Vendimi shkaktoi protestë të dhunshme nga aktivistët lokal vitin e kaluar. Kishte gjithashtu një dënim të ashpër nga Moska, e cila vitet e fundit shpesh ka akuzuar shtetet e tjera që kërkojnë të “rishkruajnë historinë”.

Shumë nga vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore që ranë nën zgjedhën e komunizmit pas konfliktit, i cili për rusët u zhvillua nga 1941-45 dhe quhet Lufta e Madhe Patriotike, pretendojnë se Moska po përpiqet të mbajë “politikën e kujtesës”. Për shembull, Polonia ka luftuar me shprehjet e thëna nga Presidenti Vladimir Putin, se ishte pjesërisht përgjegjës  për fillimin e luftës së dytë botërore.

“Lufta e Dytë Botërore dhe humbja e fashizmit është një lopë e shenjtë për autoritetet ruse,” tha Jiri Pehe, një analist politik që ishte këshilltar i presidentit të parë çek, Vaclav Havel, dhe tani është drejtor i Universitetit të Nju Jorkut në Pragë .

“Ata e dinë shumë mirë që heqja e statujës është një çështje lokale, jo një përpjekje për të interpretuar përsëri historinë ose një shpërthim fashizmi, por luajnë mirë për qëllimet e propagandës së tyre.”

Kolar, familja e të cilit mbetet nën mbrojtjen e policisë pas kërcënimeve me vdekje vitin e kaluar, fajson për këtë ambasadën ruse, e cila ndodhet në një vilë gjigande neo-barok pas mureve të larta në Pragë 6, koordinoi direkt protestat nga grupet lokale të majta dhe të djathta.

Heqja e statujës ka prodhuar një rritje tjetër të mprehtë të dhunës, thotë ai. Ambasada ruse në Pragë nuk iu përgjigj kërkesave për koment për këtë raport.

Si dhe duke u përpjekur të deshifroj një shprehje në gjuhën ruse në Facebook, Kolar tha se ai është detyruar të përballet me akuzat e bëra më afër shtëpisë. Partia Komuniste Czecheke (KSCM) u ankua se koha e këtyre “akteve brutale dhe amorale” gjatë mbylljes së koronavirusit ishte akt “frikacak”. KSCM gjithashtu nuk pranoi të komentojë.

Kolar thotë se autoritetet “nuk abuzuan me bllokimin e koronavirusit, por e përdorën atë”. Me protestuesit të paaftë për t’u mbledhur, thotë ai, komuna ishte në gjendje të shmangte konfliktin dhe dhunën e mundshme.

Sidoqoftë, veprimet e kryetarit të bashkisë kanë kundërshtarë të fuqishëm në vendin e tij. Lufta ndaj Konev është pjesë e një beteje më të madhe mbi qëndrimin gjeopolitik të Republikës Çeke.

Presidenti Milos Zeman është një kritik kryesor për heqjen e statujës. Populisti polemik ka një përpjekje të gjatë për të zëvendësuar trashëgiminë e politikës së jashtme të përqendruar në të drejtat e njeriut të Havel me një qasje më “pragmatike” që favorizon lidhjet e forcuara me Rusinë dhe Kinën mbi BE dhe NATO, që është linja zyrtare e qeverisë.

“Ju mund të rrëzoni një statujë, por ju nuk mund të fshini kujtesën,” tha zëdhënësi i Zeman tweet në 3 prill. “Presidenti e konsideron abuzimin e situatës së krizës si moralisht të pajustifikueshëm,” ai u tha më vonë mediave lokale.

Më 6 Prill, ndërsa Ministria e Jashtme njoftoi sulmin ndaj ambasadës në Moskë, partitë e ekstremit të djathtë të lidhur me presidentin ishin të shpejtë për të fajësuar Kolarin dhe partinë e tij të qendrës së djathtë.

“Aksioni shkaktoi një reagim,” postoi në Facebook Radim Fiala, nënkryetari i PS-së së ekstremit të djathtë . “Është e drejtë të dënosh veprimet e ekstremistëve rusë, por edhe të ekstremistëve nga Top 09.”

Pehe tha se ngjarjet “janë pjesë e luftës politike të brendshme”:

“Liberalët në pushtet në Pragë nuk janë tifozë të politikave të ndjekura nga Zeman dhe këto parti ekstremiste.

“Një konfuzion i tillë i politikës së jashtmenuk do të trajtohej nëse qeveria do të ishte më e fortë,” shtoi ai. Megjithatë, qeveria ka dështuar vazhdimisht të ruajë disiplinën.

Zemërimi për heqjen e Konev është vetëm i fundit në një seri polemikash që përmbajnë zyrtarë të Pragës që kërkojnë të përsërisin orientimin perëndimor të Republikës Çeke.

Në fillim të këtij viti, Praga e riemëroi sheshin që pret ambasadën ruse për të nderuar të vrarët liderin e opozitës ruse Boris Nemtsov, në një lëvizje kryetari i qytetit Zdenek Hrib tha se ishte “në përputhje me traditën Czecheke të respektimit të të drejtave të njeriut”.

Në nëntor, Rusia vuri në dukje “një tjetër raport vërtet të ashpër nga Praga”, pasi përplasi planet e kryetarit të rrethit të Reporyje për të ndërtuar një monument për ushtrinë e diskutueshme Vlasov si “rishkrimin kriminal të historisë”.

Hrib, ndërkohë, po vazhdon një luftë të gjatë me Kinën, e cila vitin e kaluar pa se Pekini shkatërroi një marrëveshje të një qyteti motër me Pragën. Kryetari i bashkisë kohët e fundit u përpoq të zhbëjë përpjekjet e “diplomacisë maskuar” të Kinës si thjesht biznes.

Pjesë të tjera të institucionit politik janë bashkuar gjithashtu. Shërbimet e sigurimit Çeke (BIS) kanë lëshuar paralajmërime gjithnjë e më urgjente se kërcënimi nga operacionet ruse dhe kineze po rritet.

Kjo ngre shqetësimin se Moska mund të përpiqet të destabilizojë vendin. Pasi Estonia lëvizi një statujë ushtarake ruse në 2007, Tallinn raportoi një valë sulmesh masive në internet që prishën qeverinë dhe shërbimet publike. Në mes të bllokimit aktual, Kolar pranon, Republika Çeke do të ishte shumë e ndjeshme ndaj çdo veprimi të tillë.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.