Lajçak është i bindur se dialogu Kosovë-Serbi do rifillojë së shpejti

0

I deleguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak shprehet se të dyja palët janë të gatshme për vazhdimin e bashkëbisedimeve.

Pritet vetëm normalizimi i situatës së krijuar nga pandemia COVID-19 që të mundësohet dhe takimi fizik.

“Këtë radhë duhet që dialogun ta çojmë deri në fund me arritjen e një marrëveshjeje, e cila do t’i zgjidhte një herë e përgjithmonë të gjitha çështjet e hapura dhe do ta normalizonte atmosferën, jo vetëm midis Beogradit dhe Prishtinës, por edhe në tërë rajonin”, shprehet Lajçak.

Në një intervistë për mediat malazeze ai deklaroi se është në kontakt të vazhdueshëm me të dyja palët dhe pret një fillim të shpejtë të dialogut mes tyre.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.