Lagarde: Blerja e drejtpërdrejtë e bonove të qeverisë së ECB do të ishte e paligjshme

0

Blerja e drejtpërdrejtë e bonove të lëshuara nga ECB nga qeveritë e eurozonës mund të minojë detyrimin e tyre ligjor për të ndjekur politika të shëndosha fiskale, tha Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane Christine Lagarde në një përgjigje për eurodeputeten.

Kjo deklaratë sugjeron që, ndryshe nga disa banka të tjera qendrore, BQE nuk do të blejë obligacione direkt nga qeveritë kombëtare ose lokale, duke i blerë ato vetëm në tregun sekondar, pavarësisht se ndan 1.1 trilion. euro për këtë qëllim këtë vit.

“Traktatet konsiderohet se nënkuptojnë se blerja e borxhit të qeverisë nga tregu parësor, pra financimi i drejtpërdrejtë i qeverisë, do të dëmtonte mundësinë për të inkurajuar një politikë të tillë të disiplinuar fiskale,” tha shefi i ECB në një letër dje. Në një letër drejtuar një eurodeputeti tjetër, Lagarde tha se sigurimi i të ashtuquajturave para nga helikopteri nuk ishte diskutuar kurrë nga Bordi i Drejtorëve dhe për këtë arsye zyrtarët e BQE-së nuk kishin asnjë pozicion zyrtar për këtë çështje.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.