Kurtz kundër planit gjermano-francez për një “fond rindërtimi” evropian

0

Kancelari austriak Sebastian Kurtz e përshkroi propozimin gjermano-francez për një “fond rindërtimi” evropian si një “bashkim borxhi nga dera e pasme”, duke përsëritur kundërshtimin e tij të fortë ndaj planit të presidentit dhe kancelares Angela Merkel.

“Ne jemi duke thënë qartë, po, për ndihmë të menjëhershme për pandeminë, por ajo që ne po hedhim poshtë është një bashkim i borxheve. Nuk do të ishte në dobi të Evropës, “tha Kurtz, i cili morri pjesë në një telekonferencë mbrëmë si mysafir nderi në konferencën e Unionit të Krishterë Social (CSU).

Kancelari austriak theksoi gjithashtu se Austria dëshiron të jetë në solidaritet me vendet që janë prekur rëndë nga kriza e koronavirusit, por sqaroi se çdo ndihmë në nivelin evropian mund të jetë vetëm me një kohëzgjatje të kufizuar, si një ndihmë e menjëhershme në një gjendje të jashtëzakonshme. Ai nuk përjashtoi që të mos pranojë propozimin gjermano-francez, duke shpjeguar se “aventurat e politikës ekonomike, siç është një bashkim i borxheve evropiane, nuk do të bëhet me ne”. Z. Kurtz ka njoftuar tashmë që qeveria e tij synon të paraqesë një propozim alternativ për këtë çështje, në bashkëpunim me qeveritë e Hollandës, Danimarkës dhe Suedisë.

“Pritësi” i konferencës, udhëheqësi i CSU dhe Kryeministri i Bavarisë Marcus Center, shprehu të kundërtën, duke theksuar se “kushdo që dëshiron të forcojë Evropën duhet të marrë pjesë edhe me” dhimbje në stomak “. Programi i rindërtimit është i madh, por logjik, pasi në të kundërt ideja e Evropës mund të dështojë dhe vendet evropiane mund të përfundojnë në krahët të forcave të tjera politike, siç është Kina “, paralajmëroi z. Senter dhe theksoi se Gjermania” duhet të marrë më shumë përgjegjësi”.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.