Kur Gjermania të marrë përsipër presidencën e Këshillit të Evropës…

0

Pak para konferencës së lartë të telekonferencës së Bashkimit Evropian për pandeminë e koronavirusit, Ministri i Jashtëm gjerman Haiko Maas theksoi, funksionin e Gjermanisë që mer përsipër presidencën e Këshillit të BE në gjysmën e dytë të vitit, përgjegjësia e veçantë e vendit të tij për tejkalimin e saj. të krizës.

“Udhëheqja është veçanërisht e rëndësishme nëkohe krize, dhe sigurisht presidenca jonë e Këshillit Evropian tani po bëhet edhe më e rëndësishme,” i tha politikani i Social Demokratit (SPD) Agjencisë Gjermane të Lajmeve (dpa).

“Kapaciteti institucional i BE-së për të vepruar duhet të ruhet, menaxhimi i krizave duhet të optimizohet, duhet të zhvillohet një strategji e kontrolluar e daljes dhe mbi të gjitha duhet të fillohet rimëkëmbja ekonomike e Evropës. Presidenca jonë do të gjykohet sipas këtyre kritereve “, shtoi ai.

Maas theksoi gjithashtu se solidariteti i Gjermanisë me vendet e goditura më shumë nga kriza është në interesin e vetë Gjermanisë. “Solidariteti i përket vlerave themelore të BE-së. Por solidariteti është gjithashtu në interesin tonë si një ekonomi e orientuar nga eksporti: Nëse pjesë të mëdha të BE janë në krizë, kush do të blejë produktet tona?”

Gjermania do të marrë përsipër presidencën e Këshillit të BE-së më 1 korrik për gjysmën e dytë të vitit 2020.

Maas theksoi se “përkundër koronavirusit, por edhe për shkak të kësaj, çështje të tjera strategjike duhet të promovohen”. Ai përmendi “mbrojtjen e klimës, fluturimin dhe migracionin njerëzor, sundimin e ligjit dhe dixhitalizimin” si të tillë. Shtë e rëndësishme që ne të mësojmë mësimet e duhura nga kriza dhe të riaftësojmë disa leva në BE, “tha ai.

Një çështje tjetër kryesore për presidencën gjermane do të jenë negociatat me Britaninë për bashkëpunimin me BE-në pas Brexit. Maas theksoi se këto “do të bëhen shumë më të vështira për shkak të krizës së koronavirusit”. Sigurisht, do të jetë një ngarkesë e madhe, e dyfishtë nëse duhet të merremi me Brexit në fund të vitit, përveç koronës, “tha ai.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.