Kryeministri spanjoll zgjat gjendjen e jashtëzakonshme edhe një muaj

0

Kryeministri Spanjoll Pedro Sanchez njoftoi se dëshiron të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme për “rreth një muaj” në mënyrë që të zgjasë deri në fund të procesit të heqjes së masave kufizuese në vend.

“Rruga që ne po marrim është e vetmja e mundshme,” tha kryeministri spanjoll gjatë një dalje televizive, duke shtuar se ai do t’i kërkonte parlamentit spanjoll të jepte dritën jeshile për zgjatjen.

“Do të jetë e fundit (zgjatje) e gjendjes së jashtëzakonshme dhe do të zgjasë deri në fund të procesit të ngritjes së karantinës,” tha ai në fund të qershorit.

Pasi është deklaruar në 14 Mars dhe tashmë është zgjatur disa herë, gjendja e jashtëzakonshme pritet të përfundojë në 24 maj.

Pedro Sanchez u ka bërë përsëri thirrje Spanjollëve që të tregojnë “kujdes maksimal” kur bëhet fjalë për karantinën. “Rreziku është gjithmonë atje (…), virusi nuk është zhdukur dhe kërcënimi është i vërtetë,” tha ai, duke shtuar se pa kufizime, virusi mund të infektonte 30 nga 47 milion Spanjollët dhe të vriste 300,000. njerëzit në vend.

Sipas raportit të fundit të publikuar, 102 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi në 24 orë, numri më i ulët në dy muaj. Numri i përgjithshëm i vdekjeve nga sëmundja Covid-19 është 27.563, ndërsa rastet e konfirmuara tejkalojnë 230,000.

Protestat kundër trajtimit të qeverisë për krizën e re të koronavirusit dhe ndikimin e saj ekonomik u zhvilluan në Madrid këtë javë, me pjesëmarrësit që sulmuan policinë dhe kërkuan dorëheqjen e qeverisë.

Në shumicën e tyre, në rrethin e pasur të Salamancës, qindra njerëz u mblodhën pavarësisht përpjekjeve të policisë për të vendosur masa distancimi shoqëror.

“Thjesht erdhi në vëmendjen tonë tani. Gjëja e rëndësishme është që masat e distancës sociale të respektohen “, theksoi Pedro Sanchez.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.