Kryeministri Spanjoll njofton masa më të rrepta për bllokimin e koronavirusit

0

Kryeministri Spanjoll Pedro Sanchez të Shtunën njoftoi masa më të rrepta të bllokimit që do t’i detyrojnë të gjithë punëtorët jo-thelbësorë të qëndrojnë në shtëpi për dy javët e ardhshme, pasi qeveria raportoi 832 vdekje të reja të koronavirusit gjatë natës.

Lëvizjet e fundit për të luftuar virusin në Spanjë, vendi i dytë i prekur më keq në Evropë pas Italisë, do të miratohet në një mbledhje të kabinetit të Dielën dhe do të zgjasë nga 30 Mars deri në 9 Prill.

“Ky vendim na lejon të zvogëlojmë numrin e të infektuarve në një masë shumë më të madhe,” tha Sanchez në një fjalim televiziv drejtuar kombit.

Gjatë ditëve në vijim Spanja do të bënte një “përpjekje të fuqishme kolektive”, tha ai, duke shtuar se masat e reja.

Sanchez gjithashtu përdori njoftimin për të nxitur Bashkimin Evropian të vepronte dhe bëri thirrje për një “strategji të bashkuar ekonomike dhe sociale”. Ai i kërkoi BE të lëshojë bono, duke thënë “ne duhet të bashkëveprojmë me borxhin, të lëshojmë obligacione rindërtimi për t’u marrë me koronavirusin”.

“Ne nuk e kuptojmë pse eurozona, e cila ndan një monedhë, nuk e ndan politikën fiskale,” tha ai.

Ndërsa Spanja përgatitej të hynte në javën e tretë të mbylljes, spitalet dhe morgët që luftuan nën presionin dhe infeksionet u rritën në 72,248 nga 64,059 një ditë më parë.

Një ndërtesë publike e papërdorur e njohur si “donat” ishte e fundit që u shndërrua në një morg të improvizuar pas një sheshi patinazhi në qytet javën e kaluar, raportojnë mediat spanjolle.

Shefi i urgjencës shëndetësore, Fernando Simon tha se epidemia duket se po arrinte kulmin në disa zona, por kombi kishte mungesë të shtretërve të njësive të kujdesit intensiv. “Ne vazhdojmë të kemi një problem të madh me mungesat e ICU,” tha Simon.

Një dërgesë prej 1.2 milion maska ​​të blera nga Ministria e Transportit nga Kina për punonjësit e shëndetit, transportit dhe postës mbërritën në aeroportin e Madridit, tha qeveria.

Në Barcelonë, punënjësit e shërbimit shpërndanë maska dhe ushqime falas për punonjësit e shëndetit të premten në mbrëmje, si pjesë e nismës Delivery 4 Heroes, në të cilën gjashtë kompani kanë bashkuar forcat për të dërguar ushqime falas çdo ditë deri në 200 njerëz.

“Nuk është vetëm ushqim, por një dhuratë solidariteti dhe inkurajimi për të vazhduar dhe për të menduar se gjithçka që po bëhet është me të vërtetë e vlefshme,” i tha Reuters Luis Miguel Martin, të cilit iu dha darka në Spitalin e Del Barcelona, ​​në Barcelonë.

Shkollat, baret, restorantet dhe dyqanet që shesin sende jo thelbësore janë mbyllur që nga 14 Mars dhe shumica e popullsisë është e vendosur në shtëpi pasi Spanja përpiqet të frenojë virusin.

Comments

comments

Share.

About Author

Avatar

Leave A Reply

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.